#Vuelta2017 16. Etap: Circuito de Navarra → Logroño, 40 km

Dağın fare doğurduğu zirvede biten kısa ama sert 15. etap geride kalırken genel klasmanda Chris Froome takımı Team SKY ile birlikte bugün kesin zaferini ilan edecek gibi. Zira genel klasman liderliğini getirecek ataklara ev sahipliği yapacak potansiyeldeki Sierra Nevada zirvesinde sona eren 15. etapta beklenen atak son 27 km’de Alberto Contador’dan gelmiş, ancak Miguel Angel Lopez’in son 4 km’deki karşı atağına cevap veremeyince Contador 1 dakika kadar uzağındaki podyumun üçüncü basamağına yaklaşamamıştı. Chris Froome’un sadece 1 dakika kadar gerisindeki Nibali ise tek kurşunluk atağını hepi topu 3 dakika sürdürürken Team SKY ve Froome’un panik olmak yerine kararlı kadansları atak yapan herkesi, Zakarin dışında yakalayıp pasifize etmek de ne kelime yenilgiyi kabul ettirdi.

 

Otobanın güzelliği adına! Hızlı ve zorlu bir zamana karşı bizi bekliyor olacak: İki kenti birbirine bağlayan yolda tek başına mücadele edecek pedalları yalnızlık ve rüzgar yoracak!

Gelelim bugüne: Akdeniz kıyıları ve Endülüs bölgesi geride kalırken ikinci dinlenme gününün sonunda İspanyanın kuzeyine, Bask bölgesine uzanıyoruz… Circuito de Navarra → Logroño arasında bireysel zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanacak 16. etap 40 km uzunluğunda ve herhangi bir sınıflandırılmış tırmanışı yok, zaten olamaz da diyebiliriz, zira etap iki kenti birbirine bağlayan otobanda pedallanacak.

15 etap için şu favoridir bu kazanır diye yazmadık ancak bugün Chris Froome rakiplerine artık en az 2 dakika fark atacaktır, hele ki etabın favori ismi Rohan Dennis hastalık nedeniyle Vuelta’yı bıraktığını açıklamışken kendisi Bob Jingels ile birlikte etabın favorisi. İlk 15’de yer alan favorilere baktığımız zaman Froome ve Team SKY takımındaki isimleri, Alberto Contador, Vincenzo Nibali ve Ilnur Zakarin’i dışarıda tutarsak Froome herkese fark atarak bugünden Le Tour – La Vuelta dublesini gönül rahatlığıyla ilan edebilir!

  • Xorret de Cati,
  • Cumbre del Sol,
  • Calar Alto,
  • Antequerra,
  • Sierra de la Pandera,
  • Sierra Nevada…

La Vuelta’nın kaderinin belirlendiği ikinci haftanın zirveleri favorilerin Team SKY ve Chris Froome’a karşı Maillot Rojo mücadelesi için başarılı olmaları için fırsatlar sunsa, hatta Maillot Rojo bir 36 saniye kadar uzak da dahi olsa Godot geldi, ama beklenen ataklar gelmedi, egemenlik kabul edildi, etaplar hep genel klasmanda iddiası olmayan isimlere bırakıldı, Team SKY disiplinini bozmadan ataklara göğüs gerdi ve isdetiğini aldı.

Bugünkü 40 km uzunluğundaki bireysel zamana karşı mücadelesi bu yüzden önemli. Çünkü 1 km’de 2 sn, 3 sn, 5 sn… derken fark 40 km sonunda geometrik olarak artacak ve Maillot Rojo kalan etaplarda ancak Froome’un başına olumsuz bir şey gelirse yakınlaşacak ki bu yüreklice kazanmak demek olmuyor ne yazık ki.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.