#Vuelta2017 20. Etap: Corvera → Angliru, 118 km

Geldik dananın kuyruğunun kopacağı, yılı kapatmadan Team SKY’a Le Tour sonrası La Vuelta’yı da kaptırmamak için son kadansların döneceği etaba: Angliru zirvesinde sona erecek zirveye uzanan yollar var ama çıkmak hiç de öyle kolay değil!

Burası Angliru! Buradan hakikaten de çıkış yok! Ortalama eğimi %10 civarında seyreden tırmanışın zirvesine son 6 km kala eğim sürekli %12 cviarında ve şiddetini arttırarak devam ediyor!

Deniz kıyısına neredeyse sıfır rakım Corvera kentinden başlayan etap 118 km sonunda 1600 mt rakıma konuşlu Alto de l’Angliru zirvesinde sona erecek. 118 km uzunluğundaki etap kısa ama bir hayli tok ve de hiç olmadığı kadar sert. Öyle ki dün Thomas de Gendt’in zaferi sonrası bitiş çizgisinden 12 dakika sonra geçen pelotonun tüm derdi bugünü düşünmek ve sele üstü dinlenmekti.

İlk kez 99 yılında Vuelta’ya 8. etapta konuk olan alto  de l’Angliru zirvesinde ilk zafere pedallayan isim Jose Maria Jimenez olmuştu. Agliru zirvesini bu denli mistik hale getiren şey sürekli terkarladığımız kan, ter, acı ve gözyaşı dörtlüsünün vücuda gelmiş hali olması, zira 12.5 km uzunluğundaki tırmanışın ortalama eğimi neredeyse %10 ve 1600 mt rakıma uzanan son 6 km’si %12’nin altına düşmeyen anlık olarak bazı yerlerde %25’e çıkan eğimiyle öldürücü bir tırmanış. Öyle ki yayın esnasında ve sonrasında sosyal medyada birçok kişi son 6 km’de yanan, devrilen yayın motorlarını, yürümek zorunda kalan pedalları, grupetto içine sığınmış acıyla kıvranan sprinter pedalları çekip servis edecek, paylaşacak; buna hazırlıklı olun!

Genel klasman favorilerinin demeye dilimiz varmıyor, Alberto Contador’un son yarışında her şeyini ortaya koyacağı bir etap izleyeceğiz, aynı zamanda bu sene hiç etap kazanamayan İspanyol pedalların da! Eğlendir bizi ya La Vuelta!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.