Milano-Sanremo 2018: Güneş Her Zaman Açar Sanremo da!

Kıta Avrupasında klasiklere merhaba diyeli çok olmasına karşın bugün pedallanacak 294 km uzunluğundaki Milan-Sanremo ile anıtsal klasikler de başlamış oluyor. Evet, 294 km! Alışılmadık bir uzunluk değil mi?

Quick-Step Floors takımı yarışta tabii ki liderlerini önde güvenli bir şekilde taşıma telaşında: Julian Alaphilippe ne yazık ki, son mücadelede Kwiatkowkiye geçilecek üçüncülükle yetinecekti. LaPresse gazetesinden Fabio Ferrarinin fotoğrafında peloton Ligurya kıyılarına inmiş, Passo del Turchino geçidi geride kalmış bile.

 

Huzurlarınızda Milanoda yağmur altında başlasa da Sanremoda mutlaka güneşe merhaba diyen baharın müjdecisi Il Primavera, anıtsal klasiklerin ilki, biriciği, en uzunu Milano-Sanremo!

UCI’nin kurallar kitabına ters uzunluğu ile Milano-Sanremo yine bize baharın ergen çocuğu Mart ayının tüm karakteristik hava olaylarını göstererek 294km sonunda ayakta kalan peloton içinden tek bir adamın zaferiyle sona erecek.

UCI’nin kural kitapçığı der ki, düzenlenecek bir yarış 260km’den uzun olamaz, ama bu Il Primavera için tabii ki geçerli değil: Milanodan başlayan yarış 294km sonunda Sanremo meydanında sona erecek; düz bir profile sahip olmasına karşın yarışın kaderi son iki tırmanışta bağlanıyor Cipressa ve Poggio di Sanremo.

 

Ligurya kıyıları geride kalıp da yarışın ciddiye bindiği anlar geldiğinde, yarışın son 30km’sinde İtalyan pedalların gövde gösterisi yapacağı kesin, demedi demeyin. Nerede mi? Tabii ki bir Dutch Corner olmasa da Cipresa tırmanışı bir hayli şenlenecek, ardından yarışın kazananı %50 belirleyen Poggio di Sanremo tırmanışı var ki, önce çıkıp ineni yüce ve affetmez peloton daima yakaladı Sanremo meydanına uzanan son 3km’de; yok öyle tatlı kaçış!

Takvimdeki en ve tek uzun, 294km, yarışın kaderini belirleyen iki tırmanış da yarışın sonunda, 260. km’den itibaren yer alıyor. Gelişen bisiklet teknolojisi, takım ve sporcuların idman, beslenme ve taktiklerinin de gelişmesiyle birlikte yarışın ilk tırmanışı Passo del Turchino artık yarışın sadece ortasında geçilen bir geçit; önemli olan tırmanış tabii ki Poggio!

Fotoğrafı çeken Luca Bettini/BettiniPhoto©2017 tam zamanında doğru yerde basmış deklanşöre: Zafere odaklanmış olsa da bitiş çizgisinden kadersiz ikinci olarak geçen Peter Sagan, sırtında gökkuşağı mayosu ile Poggio tırmanışı geride kalırken atağını yapıyor; peşine iki isim takılıyor sadece: Kwiatokwski ve Alaphilippe. Peloton ise nasıl olsa Sanremo meydanına girmeden yakalarız üçünü de rehavetinde. Ama zafer Kwiatkowskinin!

Geçen sene neler olmuştu? Peter Sagan, Michal kwiatkowski ve Julian Alaphilippe üçlüsü Poggio di Sanremo tırmanışı inişinde pelotondan kaçıp bitiş düzlüğüne enselerinde peloton olmalarına karşın gelmiş, kendisini önde bulan Sagan, fırsatgöz Kwiatkowskiye teker farkıyla geçilmişti.

Milano sokaklarında yağmur yağması muhtemel… Nehirlere, ormanlara, vadi içlerine kardeş pedallanan yarışın sunduğu manzara tek kelimeyle enfes, özellikle de Passo del Turchino geçidiyle peloton Akdenize indiğinde manzara daha da güzelleşecek. Hatta diyebiliriz ki maviliklerle kardeş kardeş pedallayan bir sürü bisikletli görürseniz ekran başında bilin ki o yarış Milano – Sanremo! Sanremo demişken Poggio tırmanışı sonrası güneş açar, elbet açar, hep açtı çünkü.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.