De Ronde van Vlaanderen 2018: Flamanların En Güzeli

Deliliğin son kalesi Paris-Roubaix öncesi takvimler sezonun ikinci Anıtsal Klasiğini gösteriyor… Huzurlarınızda: Flamanların en güzeli De Ronde van Vlaanderen (#RVV2018) 

  • Antwerp
  • Muur van Geraardsbergen
  • Koppenberg
  • Steenbeekdries
  • Taaienberg
  • Kruisberg
  • Oude-Kwaremont
  • Paterberg
  • Oudenaarde

Belçika içinde deliler gibi köyleri birbirine bağlayan parke taşlarla döşeli kah yokuş (hellingen), kah düz yollarda (pavé) çekilen çile bu hafta De Ronde ile sona eriyor; tabii ki şimdilik! 

Bir De Ronde klasiği… Aslında düz bir coğrafyaya sahip Belçika akarsu açısından oldukça zengin ve haliyle suların böldüğü toprak parçalarının arasında, kıyısında kalan tarlalar, yerleşim yerleri, köprüler, tepeler de bol… Antwerpen > Oudenaarde arasında pedallanacak 266.5km uzunluğundaki yarışın rotası bu sebeple büklüm büklüm; dikkatlice bakılırsa bazı noktalardan peloton birden fazla kez geçecek: Oude-Kwaremont ve Paterberg ataklarla birlikte yarışın kaderinin belirleneceği kilit yerler!

Antwerp kentinden başlayıp Oudenaarde araında pedallanacak 266.5km uzunluğundaki anıtsal klasikte herkesin şansı var!

1913 yılından beri pedallanan Flamanların En Güzeli De Ronde van Vlaanderen ya da Tour of Flanders Belçikalıların delicesine sevdiği bir yarış. 250 – 260 km uzunluğundaki yarış Brugge kentinden başlayıp Flaman topraklarına serpiştirilmiş tarlalar içinden yılan misali kıvrıla kıvrıla ilerleyen daracık tırmanışlar,  insafsız ve de parke taşlarla döşeli tırmanışlar içermekte. Öyle ki berg, hellingen, kasseien ismindeki bu tırmanışlar sonlara doğru daha da şiddetlenip benim diyen sporcuyu oyundan düşürüyor, geriye güçlü ve dayanıklı olan kalıyor. 

Yarışın ilk 110km’si Atwerp kentinden şöylesine bir bacakları açalıp soğuk Flaman havasını kırıp ısınalım edasında; sonrasında ise büyük şölen pastasının ilk dilimi Oude-Kwaremont ile dağıtılmaya başlıyor. 

De Ronde 2018 profili: Açılış Oude-Kwaremont, kapanış Paterberg

2012 yılından beri ise Paterberg tırmanışı sonrası 12-14 km uzunluğundaki düz sayılabilecek yolda toplu sprint mücadelesine açık bir şekilde sona eriyor. Ancak en heyecan verici olan ise, artık olmasa da Muur van Geraardsbergen sonrası, Oude Kwaremont tırmanışını ilk sırada geçip atağını sürdürenin kaçışını izlemek. Tıpkı, Fabian Cancellara’nın 2013 ve 2014 yıllarında yaptığı gibi.

 

Fotoğraf 2009 yılından…Muur van Geraardsbergen tırmanışında Belçika ulusal şampiyonluk forması sırtında Tom Boonen kariyerinin üçüncü De Ronde zaferi için çabalasa da takım arkadaşı Stijn Devolder toplu siprintte ikincilik için mücadele edenlere çoktan 59 saniye fark atarak üst üste ikinci De Ronde zaferine uzanmıştı. Fotoğraf: ınrng.com

Muur van Geraardsbergen dedik, devam edelim… 2011 yılına dek zafere uzanan yolda kilit bir tırmanış, hellingen, olan Muur van Geraardsbergen ne yazık ki rotadan daha fazla VIP seyirci bileti satabilmek adına geçtiğimiz senelere dek çıkartılmıştı; ancak bu sene tekrar yarışa alındı. Yeniden bir ancak daha kullanıyorum; zira son iki seneden beri The Transcontinental Race ultra-endurance bisiklet yarışının da başlangıç noktası olan Muur van Geraardsbergen tırmanışı yarışın kaderine etki etmekten uzak bir noktaya, 185. km’ye alındı. Sonrasındaki 40 km ise atak beklemeyin zira Oude Kwaremont ikinci kez geçildikten sonra asıl yarış başlayacak!

Ne olursa olsun Flamanların en güzeli, traktörleri park etmiş çiftçilerin ki, rivayet odur ki, yarışı delicesine seven bir Flaman çiftçi sırf yarışı daha rahat izlemek, sahiplenmek adına tarlasını parke taşlarla döşemiş, tarlalar arasında dolaşarak, dere boyunca uzanıp en fazla 300mt yüksekliğinde tepeleri kan, ter, göz yaşı eşliğinde aşarak yarışın 253. km’sinde geçilecek Paterberg çilehanesi sonrası zafere uzanan son 13km’de bize yine aynı heyecanları yaşatacak. 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.