Liège–Bastogne–Liège 2018

Bu sene asıl merak edilen Alejandro Valverdenin yeni bir zaferle Eddy Merckxin beş zaferine ortak olup olmayacağı; zira genç Fransız pedal Julian Alaphilippe geçen haftaki La Flèche Wallonne zaferiyle ihtiyar kurdu geride bırakırken bir çağın da kapanışını işaret ediyordu. 

Üç büyük turun en güzeli Giro d’Italia yaklaşırken artık anıtsal klasiklerin sonuna geliyoruz: Dökülen yaprakların hüznü Il Lombardia öncesi pelotonun son çileli durağı Arden Bölgesinin bitmeyen yokuşlarına, dengesiz hava muhalefetine, daracık yollarıyla ev sahipliği yapan nam-ı diğer ihtiyar hanım, Liège–Bastogne–Liège!

Liège kentinden başlayıp Lüksemburga şöyle bir merhaba dedikten sonra İkinci Dünya Savaşının en şiddetli çarğışmalarının yaşadığı Belçikanın Almanya sınırına yakın Bastogne kentinde saygı duruşundan bulunduktan sonra, kar fırtınasına tutula tutula Liège kentine geri döneceğiz. 254km boyunca kısa ama sert tepecikler pelotonun canını bir hayli yakacak.

 

Bu sene 104. kez pedalanacak olan Arden klasiklerinin sonuncusu Liège–Bastogne–Liège 254km içinde birbirinden sert 11 farklı tırmanışla pelotonun canını yakacak. 1892 yılından beri pedallanan Liège–Bastogne–Liège ne Paris-Roubaix ne de De Ronde van Vlaanderen klasiklerine benziyor: Her iki klasiğin sahip olduğu parke taşlardan eser yok kendisinde ama eğim profili cayır cayır yanan, kıpkırmızı, hem de bitmeyecekmişçesine peşpeşe tırmanışlarıyla sanki bir Grand Tour etabı gibi Liège–Bastogne–Liège. Zira Cobbled Classics, düz profilde parke taşlı yollarda pedallanırken, Ardennes Classics ise uzun mesafelerde bitmek bilmeyen tırmanışlar içeriyor.

 

Fikret Kızılok’a selam olsun: İnişlerim Çıkışlarım şarkısını aratmayacak denli bir profile sahip Liège–Bastogne–Liège klasiği!

asd

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.