Giro102 13. Etap: Pinerolo → Ceresole Reale, 196km

Dağlar başladıkça Giro daha bir güzelleşiyor, hele ki bu dağlar Alpler ise… Elia Viviani ve Caleb Ewanın görevlerini tamamlayarak Giroya veda ettiği 158km uzunluğundaki 12. etapta zaferin adı Cesare Benedetti!

Alkışlar yılkı adamı Benedettiye!

Gironun başından beri tam bir görev adamı misali pelotona tempo veren Bora-Hansgrohe takımının genç İtalyan pedalı Benedetti etabın bitmesine 90km kalan oluşan yirmi beş kilişik kaçış grubundan geriye kalan isimler arasında güçlü kalabildi ve zafere uzandı; bu kendisinin ilk pro zaferi!

Etabın geniş özeti

 

Etabın ortasındaki tek çıkıntı Montoso geçidinde kaçış olsun, takip grubu olsun, peloton içinden olsun peşpeşe ataklar geldi gerek etap zaferei gerek Maglia Rosaya yakın olabilmek için. Güne Maglia Rosa ile başlayan Valeri Conti zaman kaybedince kaçış grubundaki takım arkadaşı (UAE-Team Emirates) Jan Polanc emaneti devraldı. Bir diğer Maglia Rosa takipçisi Sloven pedal Primož Roglič de 4:07 dk ile ikinci sırada genel klasmanda. Tırmanışta Landa ve Lopez ikilisi ve peşinden Pineroloya uzanan son düzlükte Nibali, Mollema da zaman kaybetmeden Rogličin ardına dizildiler. Umut Mollemada!

 

Karlı Dağlar Yol Ver Geçem Maglia Rosaya Gidem

Önümüzdeki 196km uzunluğundaki etap acı dolu diğer günlerin habercisi. Pinerolo → Ceresole Reale komünleri arasında pedallanacak 13. etap birisi bitiş çizgisine ev sahipliği yapan üç dağ geçidiyle resmen sprinter pedallar eve genel klasmancılar ıslak düşlere diyor. 

Giro102 13. Etabın profiline bakınca her şey ortada zaten.

 

Etabın ilk tırmanışı zirvesinden 54.3km’de geçilecek Colle del Lys, sonrasında bacakları rahatlatmak İtalyan milli takımından oluşan bir kaçışın Alp yamaçlarından ovalara doğru inişini seyredeceğimiz bir manzaralar bütünü bizi bekliyor.

Etap başındaki hafif sıklet Coletta di Cumiana tırmanışını saymazsak bacaklar Colle del Lys ile açılacak: 1292mt rakıma konuşlu zirveye uzanan yok 13,7km uzunluğunda ortalama eğimi de %7 neredeyse.

 

Ara sprint kapısında kaçaklardan geriye puan kaldıysa Giroda havlu atmamış sprinterlerin mücadelesi sonrası zirvesine varmadan önce Santuario di Santa Elisabetta kilisesini göreceğimiz Pian del Lupo pelotona soracak açılmamış ciğer, yanmayan bacak, ağrımayan popo ayakta tırmanmayan var mı diye? Yok cevabını hep bir ağızdan verdikten sonra peloton yolumuz gurbetin kıyısına, Fransa sınırına düşecek.

Ara sıcak niyetine pelotonun tabağına bırakılan Pian del Lupo tırmanışı topuktan dize dek %9 civarında bir eğime sahip, bu istikrarını 9km boyunca sürdüren geçidin zirvesi 1400 metrede.

Cat2 sınıfını Pian del Lupo tırmanışının inişi öyle saldım dağlardan ovaya kendimi olmayacak: Peloton büklüm büklüm yollardan iki sıra dağ arasını aşındıran Orco Nehrini takip edip Ceresole Gölüne ulaşacak; sonrası tam bir kader razılığı: Serrù Gölü.

Bölüm sonu canavarı: Serrù Gölüne uzanan 27,5km uzunluğundaki yolun eğimi neden %5.4? Parmağı her daim havada öğrenci misali cevabımız hazır: Çünkü yolun tam ortasında Ceresole Baraj Gölü var Orco nehrince beslenen.

Bitiş çizgisine uzanan yol peloton için kolay lokma gibi gelecek; çünkü mesafenin uzunluğun eğimin sertliğini bayağı kırıyor: Serrù Gölüne uzanan 27,5km uzunluğundaki yolun eğimi %5.4. Eğim yumuşak görünse de son 5km içinde elit tırmanışçılar ve genel klasman iddialılarından oluşan azınlık %10 civarında eğimde atak yapıp Maglia Rosa için kalıcı konak olmak için çabalayacaktır. 

 

Bu yazıdaki tüm yazım hataları en büyük destekçim ve denetçim Esraya adanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.