Giro102 14. Etap: Saint Vincent → Courmayeur, 131 km

Serru Gölünde sona eren Gironun ilk dağlık etabıda zafere uzanan isim Katusha takımından Ilnur Zakarin; bu kendisinin 2015’ten sonraki ikinci Giro etap zaferi. 196km uzunluğundaki etabı kazanmayı kafasına daha günün ilk kaçışına girerek koyan Zakarin son 2km kala ensesinden bir an ayrılmayan Mikel Nieveyi silkeledi ve etabı kazandı.

Etabın geniş özeti

 

Roglič ve Nibalinin birbirilerini gözetlemesini fırsat bilen Mikel Landa son 16km kala ikiliyi birbirilerine havale ederek kaçışını yaptı ve etabı üçüncü bitirerek bonus 4 saniyeyi aldığı gibi iyi de zaman kazandı. Nibali ise günün kaybedeni şimdilik, zira üç büyük turu da hatmeden Messina Camgözü Rogliči takip edeceğim derken Bauke Molleme (TREK-Segafredo) ve Richard Carapaz (Movistar) ikilisini gözden kaçırdı ve zaman farkı yedi. Simon Yates ise geçen seneki formundan bayağı uzak ve günü oldukça kötü bitirdi, pembe mayo rüyasına veda etmesi an meselesi.

Baştan sona öngörülemez bir Giro izliyoruz ve Maglia Rosa mücadelesi oldukça keyifli. Emanetçi Jan Polanc ise günü favorilerden 2 dakika üzerine fark yiyerek kapatarak mücadeleye devam ediyor.

Bugünkü etabın özeti ise: Maglia Rosa Bir Alıcı Kuştur

131km uzunluğuyla zamana karşıları saymazsak kısa bir etap var karşımızda. Saint Vincent → Courmayeur komünleri arasında pedallanacak dağlık etap daha çok La Vuetlada görmeye alışkın olduğumuz türde sıkıştırılmış ama yoğunluğu yüksek bir etap.

Giro102 14. Etap profili birbirinden kıymetli dört tırmanış içeriyor.

Kuzey İtalyadayız… Fransa ve İsviçreyle doğal sınırını oluşturan Alplerin ortasındaki Aosta Vadisi boyunca sıralanmış beş tırmanışı peş peşe geçecek peloton; tıpkı bir yemek tadım festivali hızında, ilk lokmayı daha hazmedemeden, ikincisini yutup bir sonrakine bakacak.

Etap daha pelotonun ısınmasına izin vermeden Cat2 sınıfı Verrayes geçidine tırmanışla başlıyor ve peşinden de in, çık, in, çık seyrinde ilerliyor: Profil oldukça sert ve Cat1 sınıfı iki tırmanışta kan gövdeyi götürecek, çıkış ayrı bir dert dar ve kıvrımlı iniş ayrı bir dert.

Zirvesinden 51.5. km’de geçilecek Aosta Vadisine gölgesini cömertçe sunan Verrogne geçidi pelotonu zorlayacak ilk dağ geçidi. Yaklaşık 14km uzunluğundaki geçidin henüz başlarındaki tırmanış sonrası iniş ortalama eğimini düşürse de istikrarlı bir %7 var pelotonun karşısında. Sonrası daha beter, zira sürekli kontrol gerektiren bir iniş var zirve geride kaldıktan sonra ve daha düzlük yüzü dahi görmülmeden peşinden de Truc d’Arbe başlıyor.

Cat2 sınıfı Truc d’Abre ile günün son büyük lokması Cat1 Colle san Carlo zirvesi arasındaki 40km boyunca sürekli bir çık in döngüsünde kalacak peloton ve favoriler kozlarını dün olduğu gibi küçük kaçış izinleri dışında birbirilerini kontrol etmek için kullanacaklar.

1951mt rakıma konuşlu zirvesiyle Colle San Carlo dağ geçidi pelotonu bayağı zorlayacak: 10.5km uzunluğundaki tırmanışın eğimi sürekli %10 civarında.

Son mücadeleyse Aosta vadisinin kazak merkezi Courmayeur komününe uzanan Liege-Bostogne-Liege parkurundan çıkma tırmanışta görülecek. Atak yapıp silkelemeye ama yeniden de yakalanmaya oldukça müsait son 8km de eğim %3 gibi görünse de sert olan kısımlar da atak çekilip ortalık yanacak karlar eriyecektir. Ultimo kilometrodan bitiş çizgisine naturel bir düzlük yok, iki sağa dönüş hız yavaşlatırken geridekileri de zafer için kamçılayacaktır.

Bu yazıdaki tüm yazım hataları en büyük destekçim ve denetçim Esraya adanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.