Giro102 15. Etap: Ivrea → Como, 232km

Ne etaptı ama!

Quintana evine gidip kendi zaferini bekleyebilir. Zaferin “yeni adı” Richard Carapaz!

Beklenen atakların kabızı Nairo Quintanadan sonra Movistar yeni genel klasman liderini buldu: Richard Carapaz!

Atak anı:

 

 

131km uzunulğundaki katkı maddesiz, koruyucu içermeyen %100 tırmanışlı etabın bitmesine  27.2 km kala yaptığı atakla bizi resmen atak üzerine atağa, yılan gibi inişlerde zaman kazanarak ve de sürekli ivmelenerek zafere taşımasıyla atağını mest etti adeta! Zaferin adı da Maglia Rosanın yeni sahibi de Movistar takımının genç Ekvadorlu pedalı Richard Carapaz!

Etabın geniş özeti

Dünün kazananı Ilnur Zakarinin kaybolduğu son tırmanış Colle San Carlonun ortasında kaçışın son demlerinin yakalanarak, Giulio Ciccone aldın Maglia Azzurra için puanları gel hele soluklan şöyle denilen anda… Pelotonun zaman limiti dahilinde dolaştığı vakitler Messina Camgözü Nibali vurdu kırbacı Damiano Carusonun sırtına “Ver tempoyu koçum, silkele ortalığı!” Öyle de oldu: Etabın sonuna dek bitmeyen Caruso yapmışlar, adam düştü, bitti, yakıtı tükendi dediğimiz her an geldi tempo yaptı, geldi Nibalini korudu, atak kesti… Etabın ve Maglia Rosanın kazananı Carapaz ise günün adamı kesinlikle Damiano Caruso! Chappeu! 

Nibali ve Roglič feriye kalan elit tırmanışçıların önünde tempo yapıyor, ikili fare oyununu fazla uzatınca Carapaz aradan sıyrılıp zafer ve pempe mayoya uzandı.

 

Primož Roglič ve Nibali arasında dünkü etabın sonuna benzer bir mücadele yaşandı, Carapazın atağına dek birbirilerini kontrol eden ikilinin başına bela tam üç tane Movistarlı vardı ki aralarında asıl tehlike ne Landa ne de Antonio Pedroro idi… Geçen sene Giroyu 4. sırada bitiren Carapaz ikilinin birbirilerine odaklanıp da görüş açısını kaybettiğini anladığı ve de kaçışın tam da yakalandığı anda Colle San Corlonun zirvesine son 2,4km kala atağını yaptı ve kimse cevap vermedi; cevap geldiğinde Roglič tarafından ne Bahrain-Merida ne de Movistardan kimse çalışmadı ve Carapaz zirveyi kolayca geçip inişte zaman kazandıkça kazandı ta ki, Monte Mianconun eteklerine uzanan Courmayeur tırmanışına dek. 

 

Maglia Rosaya uzanan yolda Carapaz istikrarlı bir şekilde temposunu yükseltti ve istediğini 7 saniye farkla da olsa aldı!

Courmayeur tırmanışında ise favoriler birlikte çalışmak yerine yavaşladıkça yavaşladılar ve Nibali şöyle fısıldadı Rogličin kulağına “Sen istiyor Maglia Rosa, çalışacaksın…” Öyle de oldu, bitti dediğimiz Caruso yeniden Nibali için geldi ve tempoyu sabitledi, Rogliči kesti sadece ve geriden öldü, bitti dediğimiz Simon Yates geri dönüp son 3km kala üzerine bir de atak yapıp etabı ikinci sırada bitirerek bonus saniyeyi alıp dün yediği zaman farkını telafi etti.

 

Kuzeye yaklaşırken biraz göl havası alalım

Bugünkü etap ise İtalyan Alplerinin dibinde Lombardia Bölgesinde… Dökülen Yaprakların Klasiği Il Lombardianın bir nevi provası olan etap Ivrea komününden başlayıp Como Gölünde sona erecek. 232km uzunluğundaki etap düz başlasa da sonlara sıkışan üç tırmanışla dinlenme günü öncesi bacakları acıtacak bir profilde. 

Giro102 15. Etap: Maglia Rosa dinlensin kaçış benimsin diyor profil adeta.

İlk 165km boyunca pelotonun sele üzerinde aktif dinleneceği genel klasman için tehlike yaratmayan kaçışlara izin vereceği günün ilk tırmanışı Madonna del Ghisallo… Dinlenme günü öncesinde başlayan etabın ilk tırmanışında prestij kaçışlarına izin verilecektir.

 

 

Bisikletin anavatanında bu spor ve kültürün bir koruyucu azizesinin olmaması garip kaçardı zaten! Kilise önünden geçildiğinde çanlar çalacak ve peloton kutsal suyla kutsandıktan sonra Como Gölünü sağımıza alıp eşsiz manzaraya bakıp bakıp günün ikinci tırmanışı Colma di Sormanoda can cikişen bir peloton izleyeceğiz. 

Neredeyse 10km uzunluğundaki Colma di Sormano %7 civarındaki ortalama eğimiyle dağların kralı mayosu için bir mücadeleye sahne olacaktır, genel klasman atakları için henüz erken. Sormano tırmanışı sonrasında yapılan her atak Civiglioda tükenmeye mahkum. 

Como kentine girmeden önce tırmanılacak Civiglio kısa ama etkili ve sert bir yokuş: 3.4km uzunluğundaki Cat2 sınıfı tırmanışın ortalama eğimi net %10. Tırmanışın sonu ise bitiş çizgisine ev sahipliği yapan Como kentinin kalbine uzanan büklüm büklüm bir teknik iniş ki, buraların ustası Nibalinin mutlaka söyleyecek bir sözü olacaktır.

Fotoğraf 2015 Il Lombardianın bitiş çizgisinden… Nibali inişte resmen coşmuş, erkan başındakileri de coşturmuştu!

Bu yazıdaki tüm yazım hataları en büyük destekçim ve denetçim Esraya adanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.