Giro102 17. Etap: Val di Sole → Anterselva, 181km

Cima Coppisiz de olsa kraliçe etap isminin hakkını verdi!

Cima Coppini geçilmediği, nasıl geçilsin ki karla kaplı Gavia Dağı, ama yerine Aprica üzerine Mortirolo dağ geçinin etklendiği 16. etap kıran kırana bir genel klasman mücadelesine sahne oldu. Günün kaçışının lokomotifi etap zaferiyle Maglia Azzurra mayosunu taçlandıran Giulio Ciccone olurken Maglia Rosa peşindeki favoriler içinde ortalığı alevlendiren Messine Camgözü Nibali oldu!

 

38.5km kala Mortirolonun tam ortasında beklenmedik bir şekilde atak yapan Nibaliyi takip edebilen çıkmadı ama Maglia Rosa Carapazı koruyan Mikell Landanın tempoyu arttırmasıyla Roglic ve Yates geriye düştü; sonrasında Landa, Carapaz, Lopez bir olup Mortiroloyu aşmaya başlayınca Roglic tükendi ama bırakmadı da kovalamayı öndeki ihtilaf kuvvetlerini. 3 dakikanın biraz altında bir zamanda geçse de bitiş çizgisinden Roglic günün kaybedeniydi, dün ve bugün kaybettiği süreleri zamana karşı mücadelesinde toparlaması çok zor artık. Nibali ise son haftada açıldıkça açıldı ve yaptığı her atak, takımını yönlendirmesi, kaçışa adam gönderip atağıyla birlikte buluşması, ivmelenmesi, takip etmesi derken Maglia Rosayı taşıyan Richard Carapazı bir hayli yordu ve test etti. Yarın ki etap bu sebeple kaçışa gitmeyecek denli kıymetli! 

Etabın geniş özeti

 

Yeter artık kaçışın iki etaptır peş peşe kazanması deyip etabı inceleyelim:

Kuzeye, en kuzeye doğru ilerliyoruz… İtalya ve Avusturya arasındaki doğal sınırı oluşturan Tirol bölgesindeyiz. Sert ve de bulutlara kardeş, sırtını göğe yaslamış dağlarda geçilecek zorlu bir etap var önümüzde dünden geriye kalan yorgun bacaklara hiç iyi gelmeyecek… 

Giro102 17. Etap Profili: Dağlar Maglia Rosayı Çağırıyor.

 

Val di Sole → Anterselva komünleri arasında pedallanacak dalgalı bir profile sahip 17. etap tam 181km uzunluğunda ve zirve bitişi ile taçlandırılmış bir bitiş çizgisine sahip. Etap sınıflandırılmamış olsa da daha 15. km geride kalırken 400mt rakımdan 1363mt rakıma konuşlu zirvesiyle Passo della Mendola dağ geçidini geride bırakıp ağırlıklı olarak Almanca konuşulan Avusturya sınırına kardeş yollardan usul usul farketmeden etabın yarısı bitiyor.

İkinci 90km’de ise Cat4 Naz ve Cat4 Terento tırmanışları var. Nispeten kolay sayılacak bu iki tırmanışta Maglia Azzurrayı dünkü etapta hakkını vererek taşıyan ve etap zaferiyle taçlandıran  Trek-Segafredo takımının genç İtalyan pedalı Giulio Ciccone ilk sırada geçmek isteyecektir günün kaçışına girerek; kaçış puanları bırakmazsa Cicconeye ayıp eder!

 

Bitiş çizgisine uzanan günün son tırmanışı, aslında 150. km’den itibaren peloton 850mt rakımdan damla damla 1600mt rakıma dek pedallayacak, Tirol bölgesinin güneyindeki Puster Vadisinin incisi, çiçeği, termal buharı, dengesi Lago di Anterselva gölüne uzanan 9.2km uzunluğunda… %5 eğimle başlayan tırmanış 3km boyunca düze yakınlaşsa da tırmanışın ortasında eğimin şiddeti bitiş çizgisine dek artıyor: Ortamala eğimi %6 civarındaki tırmanış kaçışa yar olmayacak denkli değerli bonus saniyeler içerdiği için favoriler birbirilerini ciddi ciddi silkeleyen ataklar yapacaktır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.