Giro102 20. Etap: Feltre → Passo Croce d’Aune, 194km

Son dağlık etaba gelirken kaçışın parladığı genel klasman liderlerinin Quintanalaştığı bir etap daha geride kaldı. San Martino di Castrozza zirvesinde sona eren 151km uzunluğundaki etabın sonunda zafere uzanan isim gülen adam Esteban Chavez.

Yarış başlar başlamaz oluşan 11 kişilik kaçış içinden geriye kalanlara karşı son tırmanışta Mitchelton-Scott takımının Kolombiyalı pedalı tempoyu yükseltince peşine takılanları silkelemek için bir atak daha yaptı ve son 3 km kala başarılı olunca zafere uzandı.

Son 1 km

 

Genel klasmanın üzerine adeta ölü toprağı serpilmişti, zira Miguel Angel Lopez de olmasa ne atak ne mücadele görecektik, etap dümdüz hepsinin bir arada bitiş çizgisinden geçmesiyle tamamlanacaktı. Zaman farkı var diye Lopezin atağına cevap vermemek ama Roglic atak yapınca son 1km kala karşı atakla cevap verip üzerine Pozzovio ve Cunego gibi iki domestiği salmak Nibalinin Roglice tek rakibim sensin mesajı idi adeta. Maglia Rosa hâlâ Richard Carapazın sırtında. 

Etabın geniş özeti

 

Gelelim son tırmanış etabına 

Etabın başlangıcı Feltre kasabasıyla bitiş çizgisinin çekildiği ve yeter artık kedi-fare oyunu klasmancılar çekin kılıçları denilen Passo Croce d’Aune dağ geçidi arasında kuş uçuşu 10km bile yok. Ama peloton tepeler aşıp ovaya, düz basıp çok pedallayıp gölden göle, nehir boylarından kayak merkezlerine dek kaçmış uçan balon misali dolanacak da dolanacak…

Giro102 20. Etabın profili bir hayli dişli

 

Etap adeta yıldızlar geçidi:

194km uzunluğundaki 20. etap için Cima Coppi iptal edildiğinden gizli kraliçe etap da diyebiliriz pekâlâ; zira üç Cat2, bir de bitiş çizgisine ev sahipliği yapan iki Cat1 sınıfı toplamda beş dağ geçidi var etapta. 

Pelotonun taze bacaklarla açılış temposuyla büyük aynakolda tırmanacağı zirve 18km uzunluğunda ve istikrarlı %6 ortalama eğime sahip. 1425mt rakıma konuşlu zirvesinden 27. km’de geçilecek Cima Campo etap başlar başlamaz pelotona merhaba derken 31km süren inişi ısınmadan tırmanmaya başlayan bacakları dinlendirecek.

 

Trentino eyaletinde dolanıyoruz… Güneydeki Molina ve Castelnuovoyu birbirine bağlayan Fiemme ve Valsugana vadilerini birleştiren 2047mt rakımdan bu da bir şey mi diye bakınan Passo Manghen ki, Dolomitlere vedadır bu… Ortalama eğimi %7 üzerindeki tırmanışın büklüm büklüm yollarındaki dinlenme “esleri” olmasa Manghen geçidi etap ortasında havlu attırabilir ama 21,7 km uzunluğundaki tırmanış sonrası 112. km’ye dek iniş ve düzlük var peloton önünde: Dağlardan ovaya düşüyoruz.  Manghen geçidinin çıkış ve inişinin eteklerindeki sprint kapılarında puan kalırsa ara sprint mücadelesi izleriz ama kaçış yer o puanları, Maglia Ciclamino da Ackermann da kalır.

Günün ikinci Cat2 tırmanışı mülkiyet hakları hâlâ Avusturyada olan Dolomitlerin yine vadileri, bölgeleri birbirine bağlayan ünlü kayak merkezi Passo Rolle. 20.6km uzunluğundaki Rolle dağ geçidinin ortalama eğimi %5 civarında olsa da bu yumuşaklığını kabaca üçe bölebileceğimiz tırmanışın tam ortasındaki yalancı düzlüklere borçlu. 1980mt rakıma konuşlu Passo Rolle zirvesi geride kalır kalmaz 500mt rakıma dek deli dehşet bir iniş bekliyor pelotonu: Tam 50 viraj ya da firkete ve 8 tünelden geçilecek… Passo Croce d’Aune

 

Böylesi bir iniş sonrası zafer ve Maglia Rosa ile taçlanacak bir atak görmek güzel olurdu, tıpkı 2016 yılında Colle dell’Angelo inişinde Nibalinin yaptığı gibi ama önümüzde bu atağı kesecek iki tırmanış daha var: Passo Croce d’Aune. 11.3km uzunluğundaki mini Dolomit zirvesinin son 2km’sinde eğim sertleşince ataklar görmemiz olası işini yarınki zamana karşı etabına bırakmak istemeyen başta Nibali ve… başka kimse böyle yürek yiyip de atak yapmaz ya, yazalım yine de biz. Etabın sonu gerçekten çok kritik: Passo Croce d’Aune geçilir geçilmez 7km uzunluğunda bir iniş var dağın öte yüzünde çıkışından daha sert: -%8 eğimdeki inişe önce başlayan günün son tırmanışı Monte Avena zirvesine avantajlı girecek.

1223mt rakıma konuşlu Monte Avena kendisine bakan sevdalısı Passo Croce d’Aune geçidinden iki baş daha uzun, yarı yarıya daha kısa; Dolomitin bu iki zirvesi birlikte Feltre kentine gölgelik ediyorlar, İtalyanlar da espresso içiyor serinliğinde, pelotonun da nefesi çıkıyor kıçından, teri fışkırıyor saçından ve şükrediyorlar 6.6km uzunluğundaki Monte Avena zirvesine uzanan yolda geride kalırken Croce d’Aune zirvesi 1927 yılında kar, tipi, boran altında kala kalan Tullio Campagnoloya! 

Tulliio Campagnolonun Croce d’Aune zirvesine giden yolda çetin hava şartları altında başbaşa kaldığı bu zor durum bisiklet sporunun geleceğini şekillendirdi!

Dileğimiz Croce d’Aune geçilirken Tullio Campagnolo Anıtı önünden geçilirken pelotonun saygı duruşunda bulunması Campagnolo grupseti kullanan takımları öne geçirerek. 1927 yılında GP della Vittoria yarışı pedallanırken 11 Kasımda Tullio Campagnolo Croce d’Aune zirvesine doğru pedallamaya başlarken eğimin şiddetinin arttığı noktada tırmanış dişlisine geçmek için durdu ve arka jantının civatalarını sökmeye başladı. Aşırı soğuk hava ve kar yağışı yüzünden üşüyen Tullio bir türlü civataları söküp arka jantı yerinden çıkartamadı ve bu şekilde devam etti ama zaferden de oldu. O an ağzından çıkan sözler şunlardı: Bisogno cambiá qualcossa de drio!” Yani, bazı şeylerin basitleşmesi gerek! 1927 yılında söylenen sözler 1930 yılında bir tarafında düz yol, öte tarafında tırmanış dişlisi bulunan basit mekanikte iki vitesli yol bisikletinin tekerlerinin civatalarla değil de quick release dediğimiz mandallarla sıkıştırılmısanın, 1933 yılında ise ilk vites sisteminin icadına atılan ilk adımdı! Büyük adamsın Tullio Campagnolo! 


Bitiş çizgisine uzanan 6.6km uzunluğundaki Avenna Dağının eğimi başlangıcı saymazsak %8 civarında, kısır bir genel klasman mücadelesi yerine kılıçların çekilip silkeleme ataklarından geçilmeyen bir son 5km izlemek istiyoruz, Quintanacılık (beklenen atağı bir türlü yapmayıp herkesi kabız etmek) oynamaya kimsenin hakkı yok Maglia Rosa yolunda. Etabın son iki tırmanışı Passo Croce d’Aune ve Monte Avena Nibali için koyulmuş gibi, Lo Squalo atak yapsın da ortalık şenlensin adeta ki, Lopez ve Landa gibi sağı solu belli olmayan iki deli fişek de var denklemde. Roglic mi? Hâlâ Veronadaki son zamana karşıya pedal bağlamış durumda. Carapazın da kendisini düşünmesi gerekiyor, zira zamana karşı mücadelesinde ensesindeki pedallardan daha kötü işler çıkarttığı gerçeği var geçmişinde. 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.