Giro2020 4. Etap: Catania → Villafranco Tirrena, 140 km

Etna Yanardağı geride kalırken Sicilya Adasının kuzeydoğu ucuna, Çizmenin de burnuna doğru yola çıkıyoruz 4. Etapla birlikte. Catania kenti kıyılarından başlayacak etap 140 km sonunda Adanın kuzeyine, Villafranca Tirrena sahillerine uzanıp sprint mücadelesi ile sona erecek.

 

Peki dünkü etapta neler oldu?

2017 ve 18 yıllarında açılış haftası etaplarında kendisini gösterip pelotona korku salan Etna Yanardağı zirvesi pek taktiksel geçecek diye düşünür, son iki yıldır kaçışa giden etabı bu sefer genel klasman liderleri bırakmaz kimseye derken dananın kuyruğu koptu! Etabı yine kaçış kazandı: Zaferin adı EF Pro Cycling takımının 27 yaşındaki Ekvatorlu pedalı Jonathan Caicedo olurken kaybedeni kesinlikle INEOS Grenadiers takımı oldu… Hem Maglia Rosayı hem de liderlerini kaybettiler. Bir de diğer Britanyalı Simon Yates var ki, kapanmamış bir yaramız, meselemiz var hâlâ 2018 yılından kalan. 3 dakikayı aşan sürede bitirdiği etabın sonunda kendisini genel klasmanda 25. sırada buldu.

 

3. Etabın öne çıkan anları

 

Zamana karşı etabı ile açılan Giro da INEOS Grenadiers takımının lideri Geraint Thomas diğer genel klasman liderlerine 2 dakikaya varan farklar atmışken bugün yaşadığı yok yere kaza kendisinin mücadeleden geriye düşmesine sebep oldu: Güne genel klasmanda 3. sırada başlayan Thomas, bitiş çizgisinden 12:19 dakika sonra geçerek 50 sıra düşüp 53. sırada günü tamamladı.

 

3. Etabın son 1 km’si

 

Etabı Ekvadorlu Caicedo kazanmış, Maglia Rosayı şimdilik Deceuninck – Quick Step takımının Portekizlisi João Almeida sırtına geçirmiş olsa da günün asıl kazananları açılış etabında Geraint Thomastan bir hayli fark yiyen Messina camgözü Vincenzo Nibali ve Astana Kardeşler Bisiklet Takımından eski yoldaşı erkek güzeli Jakob Fuglsang, Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) ve ismini yazması zor Steven Kruijswijk (Team Jumbo Visma) oldu. Birbirini silkelemeyi deneyip de sonuç alamayınca etabı öndeki kaçış ikilisine hediye eden Nibali, Fuglsang ve Majka üçlüsü bitiş çizgisinden 51 saniye sonra geçerek kazan-kazan anlaşmasını imzaladılar adeta.

 

 

4. Etaba geri dönelim… Küçük Prens romanının başında prensimizin okuduğu bir kitaptan etkilenip de öykünerek çizdiği fil yutmuş boa yılanı resmi görünümünde bir profil var önümüzde: Tabii bu sefer yutulan fil değil de Portella Mandrazzi zirvesi.

Giro2020 4. Etap profili: Sicilya Adasının güneydoğu kıyısından kuzeyine doğru uzananıyoruz.

Etabın tam ortasındaki 1125 mt rakımda pelotonu ağırlayacak Peloritani dağ sırasının bir evladı Portella Mandrazzi dağ geçidi 12.4 km boyunca istikrarlı bir şekilde %5-6 eğime sahip. Peşinden de Barcellona Pozza di Gatto kasabasına dek hakedilmiş bir iniş var. Bitiş çizgisine ev sahipliği yapan Villafranca Tirrena sahil kasabasında sıkı bir sprint izleyeceğiz. Etabı almak isteyen zafere hasret sprinter pedallar pisti kaçışın asi çocuklarından düze vardıkları an almalı, tabii kaçışın nefesi bu yüksek tempolu ikinci yarıya yeterse.

Kısacası gün sprinter pedalların zafer için mücadelesiyle, genel klasman liderlerinin ise Çizmeye geçer geçmez Válico di Montescuro zirvesini takip ederek sona erecek 5. etabı düşünerek sele üzerinde dinlenmesiyle geride kalacak bir etap var karşımızda.

 

 

 

2 comments

  • Seçkin Akyıldız

    Özlemişiz yazıları. Ara vermemen dileğiyle.

    • Mahsus Mahal

      5. Etap yazısı bile hazır… 22.3km uzunluk ve %6 eğime sahip bir tırmanış etap sonunda pelotonu bekliyor!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.