Giro2020 5. Etap: Mileto → Camigliatello Silano, 225 km

Sicilya Adasındaki turistik gezinti sonrası artık anakaradayız: Çizmenin ucunda Mileto → Camigliatello Silano arasında pedallanacak 225km uzunluğundaki etabı incelemeden önce Sicilyadaki son güne neler sığmış bir göz atalım.

4. Etabın öne çıkan anları:

 

Geraint Thomasın 3. etapta yok yere geçirdiği kaza sonrası kalça kemiğini kırdığından başlamadığı etabın favorileri sofraya çöken ağa misali etabın tam ortasındaki Portella Madrazzi dağ geçidini aşıp da düze inebilen sprinter pedallardı ki, bitiş çizgisindeki fotoğraf bizi haklı çıkarttı: Bitiş çizgisindeki yan yana üç isimden Groupama-FDJ takımının Fransız ulusal şampiyonu Arnaud Démare milimetrik farkla Peter Sagan (BORA – hansgrohe) önünde zafere uzanırken Davide Ballerini (Deceuninck – Quick Step) de üçüncü sırada kendisine yer bulabildi.

Öne değil arka tekere bakınca kazanan açık ara belli: Arnaud Demare!

Demare son düzlükte gayet iyi yer bulunca kendisine Sagan kazanma hırsıyla sprinti önce açtı ve sonuna dek sürdürse de gücünü Demare son bir ileri atılımla milimetrik farkla kazanmasını bildi. Sagan mı Demare mı derken kazananı açıklamak bir hayli uzun sürdü.

Etabın son 1 km’si

Etabın son ara sprint kapısındaki bonus saniyeleri de Deceuninck – Quick Step kimseye kaptırmayarak João Almeidanın Maglia Rosa taşıyıcılığını bir gün daha garantiledi. Zaman açısından iyi durumdaki genel klasman favorileri Nibali, Fuglsang ve Majka ise sele üzeri dinlenmeyi tercih edince sonu garanti bir sprint mücadelesi izledik.

 

5. Etap profili: Dalgalandım da duruldum…

Gelelim 5. Etaba… Çizmenin ucundayız: Mileto kömününden başlayan 225 km uzunluğundaki etap dalgalı bir profile sahip olsa da Camigliatello Silano tırmanışı Çizmedeki ilk zirve bitişine ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar etap Scuro Dağı zirvesinde değil de 1274 mt rakıma konuşlu Camigliatello Silano kış sporları cennetinde sona erse de gerek tırmanış gerekse bitiş çizgisine uzanan iniş mücadelesi bir hayli zor.

Sınıflandırılmış üç tırmanışın yer aldığı etapta iki de sprint kapısı mevcut. Ancak genel klasman mücadelesinde şüphesiz 187. km’de başlayıp ara vermeksizin 22 km süren Valico di Montescuro tırmanışı çok canlar yakacak.

5. Etabın bölüm sonu canavarı: Valico di Montescuro

Tam 22.7km uzunluğundaki Valico di Montescuro dağ geçidinin ortalama eğimi ise aradaki yalancı düzlükler şahidimiz olsun ki %6 bile değil! 1618 mt rakıma konuşlu dağ geçidi zirvesinden gök mavi mayo Maglia Azzurrayı taşımak isteyen cengaver bir kaçış ustası ilk sırada geçip hakedilmiş bir zafer için pedallayacaktır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.