Giro2020 9. Etap: San Salvo → Roccaraso, 208km

Bisiklet sporunun kurallar listesinde numarasız bir kural vardır: Rüzgar asla dostunuz değildir!

Çapraz rüzgarların can yaktığı 7. etap sonrası Peloton bugünden yarını düşünerek tabiri caiz ise saldı gitti çayıra kendisini. Kaçışa giren isimler de bu fırsatı değerlendirip zafere pedalladı: 200jm uzunluğundaki eabın bitiş çizgisinden geçen isim kaçış yoldaşlarına karşı atak yapan Alex Downsett!

Ultimo Kilometro

 

Dinlenme gününden önceki 9. Etap bir hayli zor olacak.

Kıyıdan içeriye doğru yolculuğumuz bugünden başlıyor: Adriyatik kıyısına kurulu San Salvo komünnünden başlayan etap istikrarlı tırmanışlarla 208km sonunda 1658mt rakıma kuş gibi tüneyen Roccaraso komününde sona erecek. İlk 75km boyunca herhangi bir tırmanış yok, bacaklar bu bölümde ısınmış olacak, ilk ara sprint kapısı geride kalıp inişe geçilince Dağların Kralı, Maglia Azzurra mayosu için hevesli genç pedalların kaçış ya da karşı ataklarına sahne olacaktır günün ilk tırmanışı Passo Lanciano ki kendisi ortalama %7 eğim ve 2.4km uzunluğuyla genç kızların sevgilisi olur.

Lanciano dağının öte yüzü paso iniş ve yeme içme mola yeri var, biraz soluklanmak iyi gelecektir pelotona. Sonrası mı? Etabın sonuna dek, yani 90km boyunca sürekli bir tırmanış kovalamacası bekliyor pelotonu: Önce Cat2 sınıfı Passo San Leonardo dağ geçidi, devrisi Bosco di Sant’Antonio tırmanışları var. Buraya dek kaçıştan birileri kaldıysa ne âlâ: Etap sonuna dek kardeş bitiş çizgisinde kalleş olabilirler ama etap uzun soluklu bir kaçışçıya gidecek gibi görünüyor. Tabii ki bunca yorguluk üzerine bitiş çizgisine ev sahipliği yapan, kışın beyaza bürünen Roccoraso kasabasına uznanan son bir tırmanış var.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.