Giro2020 18. Etap: Pinzolo → Lago di Cancano, 207km

Dağlık etaplar başladı başlayalı pelotonda bir rahatlık, kaçaklarda ise bir cesaret… Kaç gündür görev adamı domestikler ve sprinter pedalları kapsayan grupetto ile Maglia Rosa iddialısı takım liderleri ve yol kaptanlarını içeren pelotonda bir sele üzeri dinlenme egemen. Kaçışa girenlerde ise zafere uzanma hırsı!

Etabın öne çıkan anları

 

17. Etabın sonu 16. Etabın kopyası gibiydi adeta! Seneye kapanacak NTT Pro Cycling takımının 24 yaşındaki Avustralyalı genç pedalı Ben O’Connor dünkü etapta Jan Tratnik’e yenilmesinin dersini iyi sindirmiş olmalı ki bugün atağını tam yeri ve zamanında yapıp zafere uzanmasını bildi!

 

 

 

Dolomitler geride kalırken Tirol Alplerine doğru Maglia Rosa yolculuğumuz devam ediyor… Günün menüsü hayli zor ve sert. Kolay lokma hiç değil Passo dello Stelvio etabın sonuna doğru kurulmuş, gözyaşlarınız bitti mi sandınız dercesine bekliyor. Maglia Rosa hâlâ João Almeidanın sırtında, bugünkü etapta sağ çıkarsa ki, Stelvioda silkeleyecekler kendisini, Quick-Step treni darmadağın olmazsa eğer dağın öte yüzünden Bormioya inişte kendisini güvenli bir zaman dilimi içine atacaktır.

Peloton bugün 1000mt rakımdan aşağıya inmeyecek hiç. PinzoloLago di Cancano arasında pedallanacak 207km uzunluğundaki etap tırmanışla başlıyor… Günün 14km uzunluğuyle ilk tırmanışı Campo Carlo Magno geride kalırken kaçış çoktan yol almış, bacaklar ısınmış olacaktır.

Etap saat yönünün tersine döndüğü için gerek izlerken gerek şekilli fotoğraflardan alışık olduğumuz Bormio kasabasından değil de Almancanın egemenliğindeki Güney Tirol Bölgesinden tırmanılacak. Ama öncesinde Alp Sıradağlarını bitmez tükenmez kollarından Ortler Alplerinin güzide çiçeği Castrin/Hofmahdjoch dağ geçidi aşılacak, sonra Stelvionun eteklerine kapanılıp tövbe istenecek. Tom Dumoulinin Umrailpass – Stelvio trafik tabelasının dibine sıçıp devam ettiği ve atak yiyip de bok yoluna Maglia Rosayı az kaldı kaybedeceği 2017 yılında da İsviçreden çıkılmıştı Stelvioya.

 

Etabın henüz 65. km’sinde zirvesinden geçilip Bolzanonun karlı dağlarına elam vere vere yol alınacak 1674mt rakımlı Cat1 sınıfı Passo Castrin/Hofmandjocj dağ geçidinin uzunluğu 8.6km, ortalama eğimi de %8.9!

Passo dello Stelvio çıkışı, Maglia Azzurranın da kaderinin belirleneceği gün. Giro d’Italianın en yüksek zirvesinin geride kalacağı gün tepede hem puan hem de para ödülü var, bir İtalyan pedalın ölümüne atak yapıp, Giovanni Visconti mesela, bu zirveden ilk sırada geçmek isteyecektir. Cima Coppi Passo dello Stelvio/Stilfserjoch…

 

Alplerin en yüksek bu ikinci dağ geçidi Col de l’Iserandan sadece 7mt kısa ama heybeti daha büyük. Abisinin gölgesinde kalmamasını sağlayan ise büklüm büklüm yolları… 2746mt rakıma konuşlu İtalya ve İsviçre arasındaki doğal sınırı oluşturan zirveye uzanan yol 24.8km ve ortalama eğimi anlık yangıları saymazsak %8!

 

 

Günün sonu mu? Enfes bir Stelviodan Bormio kasabasına iniş ve peşinden yeniden yükseliş: Rise My Angel! İstikamet Cancano Baraj gölü (Cat1 Torri di Fraele, 1968mt, 9km, %6.8) yücesinde yer alır Sondrio tepelerinde, can verir Lombardiya bölgesine…

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.