Giro2020 21. Etap: Cernusco sul Naviglio → Milano, 15.7km

Ne gündü ama!

Ne gündü!

Şu ana kadar hiçbir büyük tur böylesine sayko-saliselik bir çekişmeye sahne olmamıştı! Genç nesil inanılmaz bir şekilde bizi, sevdiklerimizi ve favorilerimizi emekli ederken yepyeni bir performans ortaya koyuyor inançla.

Etabın öne çıkan anları

 

Bütün Giro d’Italia boyunca Maglia Rosaya tam anlamıyla birisi sahip olamadı, Filipepe Ganna, Joao Almeida, Wilco Kalderman ve son olarak Jüi Hindley… Hepsi sadece Frodolaştılar tüm Giro boyunca ve Maglia  Rosa sürekli yeni taşıyıcısını aradı!

Sestriere zirvesinde sona eren 190km uzunluğundaki 20. Etabın bitiş çizgisinde yaşanan yokuş yukarı hem etap zaferi hem de Maglia Rosa sprint mücadelesinde kazanan isim INEOS Grenadiers takımının Büyük Britanyalı genç pedalı Tao Geoghegan Hart! Bu kendisinin ikinci, takımının altıncı etap zaferi! Demek ki neymiş? Lidersiz kalınca INEOS Grenadiers takımı sporcuları varlık nedenlerini sergiliyorlarmış!

Ultimo Kilometro

 

Günün bir diğer kazananı da INEOS takımının yol kaptanı Rohan Dennis idi; kendisi adeta Yüzüklerin Efendisindeki Rohanın özgür atları misali dolu dizgin pedalladı! Sestriere ikinci kez, ama bu kez öte yüzünden tırmanılmaya başladığında INEOS kaçakları birer ikişer yakalarken yükselttiği tempoyla bu sefer Rohan Dennis öne gelerek Tao Hart için kontrolü ele aldı ve tempoyu fazlasıyla yükseltti. Öyle ki favorilerimsilerin tümü ve Maglia Rosa taşıyıcısı Wilco Kalderman Tutunamayanları oynayıp geriye düşüp denklemden çıktılar.

sestrierenın son tırmanışı öncesi bonus saniyeler içeren ara sprint kapısından önce Jai Hindley geçip 3, Tao Hart da 2 saniyeyi aldıktan sonra Quick-Step Floor takımından James Knox bu üçlünün ardına saklanıp etap galibiyeti için pedallasa da Dennis kendisini kolayca silkeledi.

Takımından herhangi bir destek almaksızın iki INEOSlu pedalın arasında kalan Jai Hindley tam beş kez ikiliyi oyundan düşürmek için atak yapsa da hiçbirinde başarılı olamadı, tam istediğini alamadı: Dennis geriye düşse de sürekli Baba Süleyman misali beş kere gitti altı kere geri geldi!

 

Son 1km içinde ikili yavaşlayıp bir süre yanyana pedallayıp geride kalmaya çalıştı. Zira, 18. Etapta Hindley sürekli arkasına yatıp Tao Hartın sprinti açıp zafere uzandığı için hart temkinliydi ve önde kalmasına sağladı Hindleyin. Kedi fare oyunu sonrası bitiş çizgisinden zafere uzanan isim bu kez Tao Geoghegan Hart olup 10 saniyelik zaman bonusunu alsa da bu kendisine yetmedi. Zira, ikili arasında Stelvio sonrası oluşan zaman farkı sadece 3 saniye idi! Gün içinde 3 saniyelin zaman bonusunu alan Hindley aradaki farkı 6 saniyeye çıkartmış, etap sonunda ikinci olarak 6 saniye daha alınca Tao Hartın da ara sprint kapısından 2, etap zaferinden 10 saniye almasıyla süreleri eşitlendi: 85 saat 22 dakika 7 saniye! Değil Giro, üç büyük turun tarihinde böyle bir an yaşanmış değil.

Maglia Rosayı kim taşıyacak gerilimi sürerken hakemlerin kararı ikilinin bireysel zamana karşı mücadelelerinde elde ettiği sürenin kesirinin alınmasıyla saliselik farkla Jai Hindley Maglia rosanın yeni taşıyıcısı!

Yarın Milanoda Maglia Rosa sırtında zafer turu atması gerekirken henüz kesinleşmiş bir şey yok ve Maglia Rosa tıpkı Tek Yüzük misali taşıyıcısını arıyor! Cernusco sul Naviglio → Milano kentleri arasında bireysel zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanacak 15.7km uzunluğundaki son etap  aynı zamanda Maglia Rosa, Infinito Amore, Trofeo Senza Fine sahibinin de belirleneceği etap olacak.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.