Flamanların En Güzeli: Ronde van Vlaanderen 2021#RVV2021

Takvimin ikinci anıtsal klasik yarışından Paris-Roubaix’den ayrı kalacağımız Nisan ayının kurtarıcısı Ronde van Vlaanderen Paskalya Bayramını renklendiriyor: 105. kez pedallanan hellingenlerin kralı De Ronde bu sene iki yeni tırmanış içerse de ne yazık ki Muur van Geraardsbergen yokuşu yine yok, kalbimiz bu yüzden biraz buruk. Gönül gözü daima Spartaküs Fabian Cancellaranın yıllar ve atak çektiği kişiler; Tom Boonen, Peter Sagan; farklı olsa da o ikonik tırmanışa ev sahipliği yapan kiliseye uzanan yol ve etrafındaki çılgına dönmüş seyircileri görmek istiyor…

 

De Ronde van Vlaanderen 2013, 256 km uzunluğundaki yarışın son sektörü Paterberg de Fabian Cancellara, alışık olduğumuz sürüş pozisyonunda sürekli atak halinde ve Spartaküs, peşine takılan son kaçakları silkelemek üzere. Eğer bir klasik yarışı kazanmak istiyorsanız ve “kafamı taktiklerle doldurarak sürmek istemiyorum, anı yaşayıp mücadele etmek ve kazanmak benim için daha önemli, daha basit” diye itiraf ediyorsanız yapacağınız en mantıklı hareket yaşayan klasiklerin efendisi Fabian Cancellara’nın peşine takılmak olacaktır; Peter Sagan da işte tam da bunu yapmıştı. Cancellara, Oude Kwaremont sektöründen beri tekerinin dibinden bir türlü ayrılmayan genç rakibi Peter Sagan’ın önünde kendisine yarışı kazandıracak atağını yapıyor ve ceap veremeyen Sagan’ın 1 dakika 26 saniye önünde yarışı kazanıyor. Paterberg sektörü yarışın 243. km’sinde ve 360 metre uzunluğunda. Cancellara’nın kullandığı Domane, TREK tarafından klasik yarışlarda kullanılmak için tasarlanan endurance geometrisine sahip bir bisiklet. Fotoğraf: Wessel van Keuk/Cor Vos © 2013

 

Biraz ön bilgi

1913 yılından beri pedallanan Flamanların En Güzeli De Ronde van Vlaanderen ya da Tour of Flanders Belçikalıların delicesine sevdiği bir yarış. 250 – 260 km uzunluğundaki yarış Brugge kentinden başlayıp Flaman topraklarına serpiştirilmiş tarlalar içinden yılan misali kıvrıla kıvrıla ilerleyen daracık tırmanışlar,  insafsız ve de parke taşlarla döşeli tırmanışlar içermekte. Öyle ki berg, hellingen, kasseien ismindeki bu tırmanışlar sonlara doğru daha da şiddetlenip benim diyen sporcuyu oyundan düşürüyor, geriye güçlü ve dayanıklı olan kalıyor. Biri Kweremont, Paterberg, Koppenberg mi dedi?

Fotoğraf: 1983 yılında 67. kez pedallanan De Ronde van Vlaanderen… Jan Raas (Hollanda, TI – Raleigh-Campagnolo), Phil Anderson (Avustralya, Peugeot Shell Michelin) ve Marc Sergeant (Belçika, Europdecor – Dries – Eddy Merckx) çamura bulanmış bir halde parke taşlarıyla döşeli yolda pedallamaya çalışıyorlar. Sadece iki isim, Phil Anderson ve Jan Raas, acımasız Koppenberg’i bisikletlerinden inmeden tırmanmayı başarabildi ki, zaten Jan Raas buradan da zafere pedalladı.

 

Neyse, Antwerp›Oudenaarde arasında pedallanacak Anitsal Klasiklerin üçüncüsü 254km uzunluğundaki de Ronde van Vlaanderen bu sene 19 hellingen geçişi içeriyor. 254km uzunluğundaki yarışın ilk 104 kilometresi adeta bir Belçika gezintisi tadında: herhangi bir tırmanış yok, günün ilk hellingeni, ortalama eğimi %6, uzunluğu da 600 metreden ibaret Katteberg bitişe 152km kala karşımıza çıkıyor. Sonrası mı? Gelsin Oude Kwaremont, peşinden Paterberg, uzaktan bakan ama kavuşulamayan sevgili Muur van Geraardsbergen, Koppenberg, Valkenberg, Taaienberg…

 

Bir De Ronde klasiği… Aslında düz bir coğrafyaya sahip Belçika akarsu açısından oldukça zengin ve haliyle suların böldüğü toprak parçalarının arasında, kıyısında kalan tarlalar, yerleşim yerleri, köprüler, tepeler de bol… Antwerpen > Oudenaarde arasında pedallanacak 260 km uzunluğundaki yarışın rotası bu sebeple büklüm büklüm; dikkat edillirse bazı noktalardan peloton birden fazla kez geçecek: Oude Kwaremont ve Paterberg ataklarla birlikte yarışın kaderinin belirleneceği kilit yerler!

Bitişe 150km kala 30 km içinde karmakarışık bir rotaya serpiştirilen 19 hellingenin sondan ikincisi, yarışta üçüncü kez geçilecek Oude Kwaremont ve sonrasında Paterberg de atak yapıp öne geçen pedalın yarışı kazanması garanti diyebiliriz: Son on yılda Cancelaradan Sagana, Ablerto Bettiolden Niki Terpstraya dek böyle oldu, ta ki, geçen seneki efsanevi Mathieu Van Der Poel ve Wout Van Aert mücadelesine dek bir başabaş sprint görmedik.

 

2016 yılından bir kare… Asılında çok şey yazılabilir bu fotoğraf üzerine ancak kısa tutalım: Karede yer almayan isim burada yaptığı atağı bir lokomotif gibi sürdürerek zafere kadar taşıyan Peter Sagan’dan başkası değil… Geriye bakan isim klasiklerde yüzü bir türlü gülmeyen Hollandalı Sep Vanmarcke, kadrajın ve gönlümüzün ortasında ise Fabian Cancellara ve tabii ki efsanevi Paterberg tırmanışı! Son sezonunu pedallayan Spartaküs, 2013 yılında tam da bu noktada peşine takılan onca isim içinde silkeleyemediği tek kişiyi, Peter Sagan’ı yaptığı atakla oyundan düşürmüş, solo atağıyla zafere uzanmıştı. 2016’da yarışın 100. edisyonunda bu sefer Cancellara bitiş çizgisinden ikinci sırada geçecekti, hem de zamanında oyundan nasıl adam düşürülür dersi verdiği Peter Sagan’ın ardından!

Oude Kwaremont ve Paterberg ikilisinin öne çıkmasının nedeni uzun ve sert eğimiyle birlikte fazlasıyla kırıcı olması: 2200 metre uzunluğundaki Oude kwaremont hellingeni ortalama %4 eğime sahip olsa da en kırıcı eğimi %12! Paterberg ise kısa ama ölümcül diyebiliriz: 360 metre uzunluğu ile yarışın en kısa hellingeni olsa da ortalama eğimi %13 ve peoal dahi çevirmenin zorlaştığı bir %20 eğimi var! Üstelik sonlara doğru geçişi sıklaşan hellingenlerin genişliği de bir hayli dar!

Hellingenden at beni berglerde tut beni! 254km uzunluğundaki yarışın ilk 100km’si kendi halinde Flaman topraklarını dolana dolana pedallanırken bir anda karşımıza ilk parke taşlı yollar çıkıyor, sonraki 15 km’de ortalık süt limana dönse de yarışın hem seyrini değiştiren hellingen ve bergler peş peşe karna oturan yumruk misali pelotonun karşısına çıkıyor: Oude Kwaremont sonrası biz ekran başındakiler için seyir zevki artarken peloton için seyir işkenceye dönüşecek!

 

Birçok favorisi olsa da yarışın geçen senenin rövanşını almak için Wout Van Aert öne çıkacaktır; tabii Van Der Poel de boş değil, meydanı kimseye bırakmaz. Formsuz olsa da 2016 şampiyonu Peter Saganı listeye yazalım, dünya şampiyonu Julian Alaphilippe bir de unutulmamalı. Ancak kimi yazarsak yazalım yarış Alberto Bettiol gibi çinko bir isim de kazanabilir. Kim kazanır demeden yarışın keyfine varmak en iyisi!

Adettendir: Madonna Del Ghisallo pelotonu koruyup kutsasın.

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.