#TdF2022 12. Etap: Briançon > L’Alpe d’Huez, 165,1 km

Tarihi zirvede tarihe geçecek bir etap izledik dün! Etabın özetini madde madde yazacak olursak eğer:

 • Atak!
 • Atak!
 • Silkele!
 • Kopartma!
 • Atak!
 • Bekle!
 • Yakala!
 • Tutun,
 • Atak!
 • Silkele!
 • Karşı atak!
 • Allez, Allez, Allez!
 • ve Zafer
 • ve Sarı Mayo

36 yıl sonra Le Tour takvimine alınan Col du Granon zirvesine çekilen bitiş çizgisinden Jonas Vİngegaard varını yoğunu erken sayılsa da ortaya koyup rakibi Tagej Pogocarı silkeleyip açık ara farkla kazanıp Sarı Mayoya uzanıyor! (📸 Tim de Waele/Getty Images)

Sarı Mayo Tagej Pogocarın geriye düştüğü, takımsız kaldığı, Jumbo-Vismanın takım halinde Pogocarı harcayıp Sarı Mayoyu etap zaferiyle birlikte ele geçirdikleri bir gün oldu Le Tour’un gizl kraliçe etabında! Zaferin adı Jonas Vingegaard!

Son 1 km

Etap başlar başlamaz silkeleme operasyonunun açılışını Yeşil Mayosu sırtında Wout van Aert başlatırken peşine daha sonra yarışı bırakacak Van dder Poel takıldı; ikili ara sprint kapısından güle oynaya pedallaya geçerken peşlerine de Lacets de Montrevniier tırmanışına dek takılanlarla kalabalık bir kaçış grubu oluşturdular. Kaçışa giren birçok isim etap zaferini düşünse de Jumbo-Visma ve INEOS Granadiers takımlarının ablukaya aldığı UAE Emirates takımları farkı 3-4 dakikaya sabitleyip kimseye göz yummadı; zira hesap son tırmanışta görülecekti.

 

Col du Telegraphe tırmanışı geride kalır kalmaz Roglic, Laporte, Vingegaard, Thomas ve Sarı Mayo Pogocar bir hareketlenip de elit pelotondan kaçınca Jumbo-Visma adeta tutulamadı: Önce Roglic karşı atak yaptı, Pogocar kendini COVİD-19 gazisi takım arkadaşlarından kopartacak şekilde cevap verdi, daha ortalık durulmamışken Vingegaard atak yaptı, Pogocar cevap verdi, Thomas arkadan hareketlendi, Roglic karşı atak yaptı, yakalanamadan Vingegaard derken hiç kimse kopamadı ama kesin bir şey oldu: Pogocar hem yalıtıldı hem de yoruldu, Ama Jumbo-Visma neredeyse tam kadro yola devam etti.

Vingegaard & Roglic & Pogocar atakları

Vingegaard ve Pogocar ikilisi başbaşa kalıp da Col du Galiber tırmanışını aynı kadansta çıkıp inmeye başlayınca da Wout van Aertin başını çektiği kaçaklardan geriye kalanlarla birleşip herkesi kontrol edip usulca Col du Granon eteklerine vardılar.

Bu esnada Jumbo-Visma plan yapan tek takım değildi: Col du Granon eteklerine ilk varan isim Arkéa Samsic takımının 2017 yılında dağların kralı mayosunu kazanan Fransız pedalı Warren Barguil tükenmezse etabna, ara istasyon görevi yapacağı takım lideri Nairo Quintana için de belki bir ihtimal herkes sakin durursa Sarı Mayo planı yapmıştı. Barguilin peşinden zafer dağlarda gezer deyip karşı atak yapan isim kariyerinde Pariste podyum görüp iki kez ikincilik bir de dağların kralı mayosu kazanan bir diğer Fransız Romain Bardet olsa da Jumbo-Vismanın darbe misali temp ve karşı ataklarına karşı koyamadı, planı işlemedi.

Col du Granon… 11,4 km uzunluğundaki tırmanışın ortalama %9 eğimi deyim yerinde ise elit pelotonu paramparça etti: Son 8 km içinde takım arkadaşı Barguil ile buluşmayk için ok gibi fırlayan Quintana Bardeti de geride bırakırken arkada olan bitenden habersizdi… Rafal Majkanın adeta Wout Van Aertin takım lideri Roglici geri getirmesi misali son tırmanışta bir anda gerilerden Pogocarın önünde tempo yapmasıyla işler değişecek derken tek başına direnen Vingegaard geçen seneki ikinciliğinin tesadüf olmasığı gösterir şekilde ya hep ya hiç diyerek karşı atağını yapıp öndeki üölüyü takibe başladı ve cevap gelmeyince de birer ikişer saniye fark bir anda 10, 20, 40 saniye ve üzerine çıktı! Majkanın tükenmesiyle birlikte iyice zayıflayan Pogocarın zayıflığını gören Thomas ve Yates saldırıp geride bırakınca Pogocar adeta Roglicin 5. Etapta yaşadığı yalnızlığı tattı… Emin kadanslarla önce Barguil ve Barderti geride bırakan Vingegaard Quintanayı gördüğü gibi geride bıraktı, tutunmadı bile ve sonrası zafer ve 2:51 dakika farkla Maillot Jaune!

Etabın öne çıkan anları

 

Sıralı tam liste

 

Gelelim bugünkü etaba…

Bastille Gününden merhaba! Bugünkü etabı ne olursa olsun bir Fransız pedal kazanmak isteyecektir!

Tekrar edelim: Dün gizli kraliçe etap pedallanır ortalık karışır, Team SKY dominasyonlu son 10 yıl içinde görmeyi unuttuğumuz bir genel klasman mücadelesi, atak, silkeleme, karşı atak serisi görmüşken durun daha bitmedi diyerek bugüne, açık kraliçe etaba bakıyoruz!

Alp Sıra Dağlarının kalbine doğru ilerliyoruz… Aslında bugün pedallanacak etap dünün tam tersi diyebiliriz birkaç farkla: Briançon > L’Alpe d’Huez arasında pedallanacak 12. Etap tam 165,1 km uzunluğunda… sondaki 100 metrreyi aşağı yuvarlamak sprint etapları için olası ama söz konusu dağlık etaplarsa yazması şart; zira gördük ki 7. Etapta değil son 100 metre, son 10 metrede her şey değişti!

165,1 km içine tam üç adet HC, yani ululardan ulu tırmanış var, sol baştan: 1300 mt rakımdan başlayan etabın ilk tırmanışı dünkü etabın en hareketli atak, silkele, karşı ataklarına sahne olan Col du Galiber dağ geçidi, ama bu kez tersten. 2632 metre rakıma konuşlu 23 km uzunluğundaki tırmanış dağların kralı mayosu için hevesli atakalra sahne olacaktır; zira günün geri kalanı puanları genel klasman favorileri alacak gibi.

12. Etabın ikinci dağ geçidi: Col de la Croix de Fer

Eteklerine 80,5. km’de varıp 2067 metre rakımdaki zirvesini de etabın 110,6. km’sinde geride bırakacağımız ismi de güzel kendine güzel Col de la Croix de Fer, Türkçesiyle Demir Haç Geçidi günün ilk dağ geçidini aratmayan bir uzunlukta: 29 km! Kuzey doğudan yaklaşıp aşılacak zirvenin eğimi büyüleyici kıraç manzarasını izlemek için aralara serpiştirilmiş yalancı düzlükleri (onlar bile %4-5 eğimde) sağ olsun kırıcı eğimi %5 civarında!

 

Ve günün son dağ geçidi: Efsanevi L’Alpe d’Hüez! 13,8 km uzunluğundaki geçidin ortalama eğimi %8 olsa da kendisini Le Tour tarihinde özel kılan tıpkı dünkü etabın açılışında yer alan Lacet de Montrevnier geçidindeki gibi zirveye ulaşan 21 büklüm büklüm fikreteleri, her bir metresi hınca hınç seyirci dolu yolları… Le Tour takvimine ilk kez 1952 yılında eklenen ve Fauto Coppinin fest edip sarı mayoyu kazandığı, bunu da elinde tutup kazandığı L’Alpe d’Hüez 1976 yılından beri takvimde sıklıkla kendisine yer buluyor. Son kazanan mı? Sırtında sarı mayo ile 2018 yılında Geraint Thomas!

Dün neler yaşadıysak bugünkü etap da aynısına gebe: Fransız pedallar ulusal günlerinde, Bastille Day, mutlaka etap kazanmak isteyeceklerdir; kazanamasalar bile atak yapıp günü onure ederler. Tadej Pogocar ve takımı UAE Emirates ie dünkü 2:22 dakikalık kaybı ne kadar telafi ederlerse o kadar iyi. Bu saatten sonra Jumbo-Vismanın takımca Sarı Mayo Jonas Vingegaardı hem INEOS Granadiers hem de UAE EMirates ataklarına karşı korumak için tetikte olması geerekecek; bir de tek başına gizli tehlike Romain Bardet var ki, bir ççıldınlık yapıp Bastille Day zaferine uzanabilir!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.