#TdF2022 20. Etap: Lacapelle-Marival > Rocamadour, 40,7 km

Sprinter pedalları piste alalım tırmanışçılar masalarına dedik ama pelotonun kaçışın sürekli 1 dakika gerisinden pedalladığı günün sonunda kazanan isim Christophe Laporte!

 

Son 1 km

 

Jumbo-Visma takımının 29 yaşındaki Fransız pedalı sprint treni güçlü takımların ellerini uzatsalar yakalayacakları kaçışı hafife alıp son 2 km içinde yutmamalarını fırsata çevirip son 1500 metre kala bitiş çizgisine peloton içinden karşı ayak yapıp kaçışı yakaladı ve kısa bir istasyon yapıp daha da beklemeden zafer atağınınyaptı. Son 300 metre ise hiç bitmeyecek gibiydi, zira etabın pedaldan gittiğini gören sprintrler tam gaz pedallasa da nafile, Laporte ellerini açıp, bir an geldiler mi acaba Rogliçzede olmayayım deyip ardına baksa da zafer artık onundu bir kere! 

Laporte bu zaferle birlikte hem kariyerinin ilk büyük tur zaferine imza atarken bu sene hiç etap kazanamayan Fransızları da bu dertten kurtarmış oldu.

Etabın öne çıkan anları

 

Pirenelerde yaşanan doludizgin düellolardan sonra tek düze ve sıkıcı sayılabilecek bir 188 km ile kendimizi bireysel zamana karşı mücadelesine verebiliriz artık; zira Peloton bunu daha etap başlar başlamaz yatışa geçerek gösterdi, yatış ama genel klasmanda olası bir tehlikeye kartı tetikte bir yatış, yoksa fark hep 1 dakika civarında olmazdı. Laporte bu zaferi hak etti, zira Cofidis günlerinde zafere hasret kalan kendisi Jumbo-Vismada yol kaptanlığı ve domsetiklik görevlerinin ödülünü bu şekilde almış oldu.

Sıralı tam liste

20. Etap… Paristen önceki son gündeyiz. Sonrası devasa bir transfer. Lacapelle-Marival > Rocamadour arasında bireysel zamana karşı mücadelesi şeklinde pedallanacak 40,7 km uzunluğundaki etabın profili 400 metre rakıma konuşlu. Ovaları, tarlaları, sıcak altında kavrulan çayırları geride bıraka bıraka Rocamadour komünü içine pedallayacağımız etabı olağan favorileri tabii ki genel klasmanın ilk 10 ismi… Açılış etabı Kopenhagda zaferi kaçıran Wout van Aert bu işin peşini bırakmayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.