La Vuelta a Espana 2023 17. Etap: Ribadesella / Ribeseya > Altu de L’Angliru, 124,5 km

Dünkü Etapta Neler Olmuştu?
La Vuelta tarihinde ilk kez çıkılan kısa ama silkeleyici Bejes dağ geçidinde zafere pedallayan isim Jonas Vingegaard! Bu kendisinin kariyerindeki ikinci La Vuelta etap zaferi, ilki 13. Etapta Tourmalet zirvesinde Fransa topraklarındaydı, bu kez İspanyada tutturdu!

Son Le Tour de France şampiyonu La Vuelta ile birlikte çifte şampiyonluk peşinde!

El Ultimo Kilometro

120km kısalığındaki 16. Etapta güç bela oluşan kaçış grubuna Jumbo-Visma hayat şansı tanımadığı gibi Atilla Valterin temposu ile girilen son 4 km’de Jonas Vingegaard da takım arkadaşlarına, Maglia Roja Sepp Kuss ve Primoz Roglic, karşı yaptığı atakla adeta acımadı.

Neşet Ertaş affetsin: Doyulur mu, doyulur mu etap kazanmaya doyulur mu? Lidere kıyanlar, Velominatinin kulu sayılır mı?

Zirveye 4 km kala tepki dahi verilemeyen atağını zaferle taçlandıran Vingegaard, genel klasmanda herkesten zaman çalarak günü Maglia Roja mücadelesinde ikinci sıraya çıkarak kapattı. Yazılı olmayan kurallara Vingegaardın zafere uzanan atağıyla birlikte artık güncelleme gelmesi gerekiyor: Lidere karşı atak yapılmaz! Ama hangi lidere? Takım liderine mi yoksa takımda turun liderlik mayosunu giyene mi? Üç büyük turun süper domestiği, önceki seneler la Vuelta da, bu sene de Giro da Primoz Roglic için ter döken, iki senedir de Le Tour da Vingegaardın şampiyonlukları için çalışan Sepp Kuss, “ben gölgedeki adamım” dedikten sonra Vingegaardın bugünkü soluksuz atağı takım içi bir plan olsa da konuşulacaktır.

Resmi olmayan Primoz Roglic hayran sayfasından yapılan paylaşım, Vingegaardın atağının takım kararı dışında geliştiğini ifade ediyor.

Etabın Öne Çıkan Anları

Sepp Kuss ile Vingegaard arasındaki fark 29 saniyeye inerken, bir basamak aşağı inen Primoz Roglic de ikiliyi 1:33 ile takip ediyor. Juan Ayuso beyaz mayoda liderken tehlike çanları yeşil mayo lideri Kaden Groves için çalıyor. Zira, dağların kralı mayosu lideri Remco Evenepoel, kendisinden93 puan geride. Önümüzdeki üç dağlık etabı göz öüne alırsak kaçışa giren bir Remco, her iki klasmanın da puanlarını toplayıp iki mayoyu da kazanabilir.

Sıralı Tam Liste

Bugünkü Etabı İnceleyelim
İspanyanın özerk bölgelerinden Kantabria Denizi kıyısından, Asturias Prensliğinden başlayan 17. Etap genel klasman mücadelesinde ciddi sonuçlar doğuracak Altu de L’Angliru zirvesinde sona erecek.

Aslında pek incelenecek bir şey yok: Bugünkü etap saf çilenin fiziki karşılığı Altu de L’Angliru zirvesinde sona erecek. Bisiklet sporu için sıklıkla kullandığımız kan, ter, acı, gözyaşı, zafer ve mutluluk ifadelerinden bugün zafer bir kişiye, acı, gözyaşı ve mutluluk ise tüm pelotona pay edilecek. Zira 124,5 km uzunluğundaki 17. Etabın son 13 km’si saf acıdan başka bir şey değil!

La Vuelta a Espana 2023, 17. Etap Profiline bakınca diğer dağlık etaplar gibi görünüyor, ama değil: Angliru zirvesi Avrupanın en gaddar tırmanışı olabilir!

Ortalama eğimi %10 civarında görünse de Altu de L’Angliru zirvesine uzanan 13,1 km’yi ikiye bölebiliriz: İlk kısım kabul edilebilir bir tırmanış sunarken peşinden gelen yalancı düzlük bacaklara, vücuda ve zihne çok az dinlenme imkanı tanıyor. Sonrası ise %15 ortalama eğim ile sonsuzluk ve ötesi: Cueña les Cabres, yani dağ keçisi yolu olarak adlandırılan ve yer yer %23 eğime çıkan kısım ise göz değil gelecek karartan cinsten.

Bildiğiniz tüm zirveler, dağ geçitleri Angliru karşısında diğer sınıfına giriyor. Öyle bir acımasızlık söz konusu ki Angliru da son 7 km’de ki ortalama eğim kağıt üzerine %15, sele üzerinde %25!

Alto de l’Angliru zirvesi La Vueltaya ilk kez konuk olduğu 1998 yılından beri bisiklet sporunun kültür tarafının gözdesi, sele üzerindeki tarafın ise korkulu rüyası. Bir diğeri de en son 2012 yılında çıkılan Bola del Mundo zirvesi. Eğimi yer yer %25 dolaylarında seyreden mistik Altu de l’Angliru tırmanışın zirveye uzanan daracık bozuk yolları sürekli sis ve nemle kaplı. Alberto Contadorun 2008 yılındaki ilk La Vuelta şampiyonluğunda büyük bir yere sahip olan Angliru zirvesi parlak kariyerinin de başlangıcına işaret eder. 12. etaba dek Altın Mayoyu sırtında taşıyan Egoi Martineze zirvede 8 dakikaya yakın fark atan Alberto Contadoru 1 dakikanın altında takip edebilen sadece iki isim vardı: Geleceğin bir diğer parlak İspanyol bisikletçileri Alejandro Valverde ve Joaquim Rodriguez…

Bu acımasız tırmanışın fatihlerini saygıyla anıyoruz: Hugh Carthy (2020, 12. Etap), Alberto Contador (2017, 20. Etap), Kenny Elissonde (2013, 20. Etap), Juan Jose Cobonun dopingten yakalanmasıyla 2011 yılındaki ünvanı Cobonun peşinden 48 saniye sonra bitiş çizgisinden geçen Wout Poels, Denise Menvhov ve Chris Froome üçlüsüne yazabiliriz. 2008 yılında 13. Etabı kazanıp Maglia Rojayı da sırtına geçiren Alberto Contador, aynı şekilde 2002 yılında bunu yapan Roberto Heras, Gilberto Simoni (2000, 16. Etap) ve José María Jiménez (1999, 8. Etap).

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.