La Vuelta a Espana 2023 21. Etap: Hipódromo de la Zarzuela > Madrid. Paisaje de la Luz, 101,5 km

Dünkü Etapta Neler Olmuştu?

Manzanares El Real kentinden başladıktan sonra 208 km boyunca dağlarla yüzleşilen zorlu 20. Etabın sonunda Guadarramada kaçıştan geriye kalanların giriştiği sprint mücadelesine teker farkı ile Remco Evenepoel önünde kazanan isim Wout Poels!

La Vuelta a Espana 2023 de 4. Etabını teker payı farkla kaçıran Remco Evenepoel, etap bitse de bir türlü hazmedemedi Wout Poelse kaybetmeyi. Zaferin adı Wout Poels!

 

Bahrain – Victorious takımının 35 yaşındaki Hollandalı pedalı, Le Tour de France 2023 de Mont Blanc zirvesinde sona eren 15. Etabı kazanırken emekliliğin kıyısında yazmıştık; bugünkü zaferle birlikte Poels kariyerinin ikinci büyük tur zaferine uzanırken tek eksiği şimdi Giro da etap kazanmak ki, 2024 için sözleşme imzalamışken neden olmasın?

 

La Vuelta a Espana 2011, 144 km uzunluğundaki 15. Etabın sonu Alto de L’Angliru zirvesinde… Zirve yolunda sırtında La Roja Bradley Wiggins, etabı kazanıp Maillot Rojayı da sırtından alacak  olan İspanyol Juan Jose Cobonun arkasında pedallıyor. Sol açıkta ayakta tırmanan isim ise Cobonun 48 saniye ardından etabı ikinci tamamlayan Wout Poels! O yılların süper domestiği Chris Froome ise kalabalığın arkasında.

 

Aslında La Vuelta 2011 de Angliru zirvesinde biten 15. Etabı kazanan ve sonunda şampiyon olan Geox-TMC Transformers takımından Juan José Cobo dopingden ceza alınca UCI, 2020 yılında sonuçlar kesinleşince şampiyonluğu genel klasman ikincisi Chris Froome yazarken, nedense Wout Poelsin Alto de L’Angliru zaferini yazmadı, es geçti! Biz yine de zaferi kendisine yazıyoruz, çünkü Wout Poelsin adı hiçbir şekilde dopingle anılmış değil.

 

El Ultimo Kilometro

 

Etabın daha ilk 10 km’si pedallanmışken bir umuttur kaçış etap zaferi adına diyenler öne fırlarken favoriler geriye çekilmişti bile. Öyle ki kaçaklar önde birer birer yüzleştikleri dağ geçitlerine  bir birilerini silkelemek için ataklar yaparken peloton ise 10 dakikaya dek çıkan farkı kabullenmiş sakin sakin pedallıyordu.

 

208 km uzunluğundaki etabın 188 km’si boyunca kardeş kardeş tabii ki kaçmadılar, her bir dağ geçidinde ataklar bir biri ardına gelse de inişte yine birleştiler. Wout Poels son tırmanışta zorlasa da Remco Evenepoeli, alt etmek bitiş çizgisini beklemesi gerekti.

 

Hatta Jumbo-Visma takım emri ve geç gelen hak edilmiş bir zaferi onurlandırmak için La Roja Sepp Kuss etrafında pedallarken asıl mücadele esas podyum, dördüncülük için veriliyordu: Beyaz Mayoyu taşıyan Juan Ayuso dördüncülüğü kaptırmamak için sürekli tetikte pedallarken, Bahrain – Victoriousun lideri Mikel Landa, takımdan ayrılmadan önce bir dördüncülük için her yolu denedi, takibinde Movistardan Marc Soler olmasına karşın. Ancak ikili ne yaparsa yapsınlar, özellikle son haftada Mikel Landanın atakları sonuçsuz kalsa da yarışa ayrı bir heyecan kattı.

 

Etabın Öne Çıkan Anları

 

188 km’lik kaçışını çeyrek teker farkıyla Remco Evenepoel önünde zaferle taçlandıran Wout Poels takım arkadaşlarından yardımcılarına, teknik ekipten aşçısına dek kutlar, soğur ve röportaj odasında diğerlerini beklerken, tam 9 dakika sonra favoriler de bitiş çizgisinden geçti.

 

2023 Wout Poels açısından kesinlikle süper bir yıl! Kariyerinin iki büyük tur zaferini de 2023 yılına kazanan, önce Le Tour, bugün La Vuelta, Wout Poels için sonraki hedef, hazır sözleşmesi 2024 sonuna dek uzatılmışken, Giro d’Italia da bir etap kazanıp üçler kulübüne katılmak!

 

2018 yılından bugüne Jumbo-Visma takımında ter döken 29 yaşındaki Amerikalı La Roja Sepp Kuss sağında takım arkadaşları ikinci Jonas Vingegaard, solunda da podyumun üçüncü basamağındaki Primoz Roglic ile bitiş çizgisine 100 metre kala kol kola girip, düşeyazmadan, birlik mesajı vererek etabı bitirdiler.

 

 

Madrid sokaklarına zafer turu öncesi forma sahipleri de belli oldu: Tartışmasız etap zaferi (6. Etap) ve adı sanı belli iki kızgın arıya, Vingegaard ve Roglic, karşı kendisini savunan Sepp Kuss genel klasman lideri, La Roja artık kendisinin! Remco Evenepoel üçüncü haftada dipten zirveye pedallayarak dağların kralı mayosunda, Kaden Groves da yeşil mayoda lider. Juan Ayuso hem genel klasmanda dördüncü hem de beyaz mayoda lider. 

 

 

Sıralı Tam Liste

 

Bugünkü Etabı İncelersek…

Ve Madrid!

23 günlük mücadelenin (21 gün etap, 2 gün dinlenme) son günü Madrid sokaklarında peloton adeta zafer turu atarken bu spor ve kültürün sevdalılarınca selamlanarak kutsanacak.

La Roja Sepp Kuss, Maillot Verde Kaden Groves, Maillot de la Montana Remco Evenepoel ve Maillot Blanco Juan Ayuso bugün Madrid sokaklarında hak ettikleri mayolarla pedallarken şampanyalar, hafif biralarla sele üzerinde 21 günlük zorlu mücadele geride bırakılacak.

 

La Vuelta a Espana 2023 21. ve de Kapanış Etabı: Madrid sokaklarında zafer turu!

 

Madrin şehrinin az ötesindeki Zarzuela Hipodromundan başlayan etap şampanyaların rahat rahat patlatılıp içilmesi için düz, dümdüz bir profilde! Güle oynaya, yalandan kaçış ve ataklara sahne olacak 101 km uzunluğundaki kapanış etabı tabii ki başkent Madrid de sona erecek.

Madrid de atılacak 4 tur sonrası Jumbo-Visma bir sezonda üç büyük turu da, Primoz Roglic ile Giro d’Italia, Jonas Vingegaard ile Le Tour de France ve Sepp Kuss ile La Vuelta a Espana kazanmalarını takımca kutlamak için hazırlanırken son bir zafer için çabalayan takımlardan Royal Sprint mücadalesi izleyeceğiz!

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.