2014 Zirveden Çöküşe: Chris Froome’un kabus yılı

Chris Froome (ve Team SKY) için 2014 yılı resmen bir kabus gibiydi.

Öncesini hatırlayalım: Le Touquet-Paris-Plage → Lille arası pedallanan 164 km’lik 4. etapta Chris Froome düşmüş ve sol dizi le bileğinden yaralanmıştı. Ertesi gün Ypres → Arenberg Porte du Hainaut arası pedallanan 156 km’lik 5. etap başlangıcında bayağı kalın bir bandaj ile yola koyulan Froome kuzeyin cehennemi arnavut kaldırımı döşeli yollara henüz girilmemişken iki kere düştü ve yarış dışı kaldı. Takım arabasına bindiğinde çektiği acı yüzünden okunuyordu.

chris_froome_get_in_the_car

Mulhouse → La Planche des Belles Filles arası pedallanan 161 km’lik 10. etapda kaza geçiren Alberto Contador’da kanlar içinde takım arabasına binerken turu bırakıyordu.

Yarıştan çekilir çekilmez tedavilerine başlanan iki genel klasman liderinden gelen en ufak haberi bile kaçırmamak içn biz bisikletseverler Team Sky ve Froome, Tinkoff-Saxo ve Contador’un sosyal medya hesaplarını, profosyonel yol bisikleti haberi sitelerini sürekli takip eder haldeydik: Tedavileri nasıl sürüyor ve hangi aşamada? Kariyerleri tehlikede mi? Ne zaman bisiklete binebilirler? Hedefleri ne? İspanya Bisiklet Turuna (Vuelta a Espana) katılacaklar mı?

Chris Froome’un süratle iyileştiği ve bsikletin tepesine çıktığı haberi gelirken Ablerto Contador cephesinde haberler hiç de iç açıcı değildi. Zira, Contador diz kapağını parçalamıştı ve iyileşme sürece sancılıydı. Derken Froome Vuelta’ya katılacağını açıkladı ve olan oldu! İlk açıklamasında Vuelta’ya katılamayacağını belirten Contador, kambersiz düğün olmaz dercesine Vuelta’ya katılacağını açıkladı.

Tour de France 2014’de lidersiz kalan Team Sky kelimenin tam anlamıyla darmadağın oldu, Richie Porte ile bir türlü istenen sonuçlar alınamadığı gibi etap dahi kazanamadan Team Sky evine geri döndü.

Vuelta a Espana 2014 de ise Froome her zamanki gibiydi: başı önünde ve sürekli yüksek devirde pedal çeviren ve ataklarıyla rakiplerini bunaltan, yarışı sürükleyip giden. Zafere olan açlığı daha bir saldırgan yapsa da kendisini rakiplerinin de silkelenmeye niyeti yoktu. Joaquin Rodriguez, Alejandro Valverde, Fabio Aru ve Vuelta şampiyonu Alberto Contador…

Valverde ve Rodriguez’in Fransadan kalma yorgunlukları belli olurken Alberto, İspanya Bisiklet Turu öncesi tam olarak iyeleşip iyileşmediğini turda göreceğini, İspanyaya sadece bir iki etap almak için geldiğini ve favorilerinin Quintana ve Froome olduğuna dair açıklamalarda bulunuyordu söyleşilerinde.

Quintana’nın zamana karşı etabı ve sonraki etapta geçirdiği kazalar nedeniyle saf dışı kaldığı Vuelta’da meydan Contador ve Froome ikilisine kalırken bizlere de ekran başında heyecanlanmak düşüyordu. Valverde ve Rodriguez Fransa yorgunu olarak ikisini kamçılıyordu. Her ne kadar Froome, Contador’u zorlasa da Astana’nın yeni yıldızı Fabio Aru da kendisini zorluyordu.

16 (San Martín del Rey Aurelio → La Farrapona. Lago de Somiedo, 161 km) ve 20. (Santo Estevo de Ribas de Sil → Puerto de Ancares, 186 km) etapların son tırmanışlarında bitişe 1 km kala Alberto Contador’a geçilirken sezonu zaferle kapatamamanın acısı yüzüne oturuyordu.

Froome, 2014 yılının son büyük turunda Fabio Aru ve Alberto Contador’u zirveye taşımaya hizmet etti, adeta bir zamanlar Sir Bradley “Wiggo” Wiggins için domestique yapması gibi. Aru’yu zirveye taşıdı, çünkü Aru bir genel klasman adayının peşinden bir an bile ayrılmayıp zafere ulaştı.

Contador’a sundu adeta Vuelta’yı, çünkü Froome ve Team SKY, Tour de France da yaşanan kaza sonrası toparlanamayıp, sadece zafere odaklanıp, dibe doğru çekildiler. Zirve bitişiyle sona eren dağlık etaplarda Froome sürekli yalnızdı ve iki kez yalnız kaldığı Contador’un ölümcül ataklarına karşı sürekli çaresiz kaldı, kendisini fazlasıyla hırpaladı. Aslında yalnız kalan ikisi değil Team Sky ve kendisiydi. Alberto Contador’a bakınca bu denli düşüşten sonra ikinci toparlanmasıydı: birincisi doping ve zaferlerinin elinden alınması, ikincisi de yıl içinde geçirdiği kaza.

chris_froome_wedding

Ancak bu demek değildir ki bu sene kendisi için berbat geçti! Hayat sadece bisiklet değil, işimiz de değil. Sessiz sedasız dünya evine girdi Chris Froome. En büyük zaferi bir kadının kalbini fethetmesiydi şüphesiz 2014 yılında!

Meraklısına bir başka Chris Froome yazısı: Ayaküstü Chris Froome sohbeti

4 comments

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.