#TDF2015 20. Etap: Modane → L’Alpe d’Huez, 111 km

20. etap öncesi adettendir dünün kısa bir özeti:

 • Öylebiretapizledik ki:
  • Nibali’nin atağı ve son 16 km boyunca ölümüne tırmanışıyla şampiyonların asla vazgeçmediğini, sarı mayoyu bir kez giyenin o gurur ve onuru hep taşıdığını,
  • Beyaz mayoyu giyen Nairo Quintana’nın sarı mayoyu ulaşmak için aradaki 3 dakika farkı azaltmak da ne yok edip mayoya uzanma çabalarını,
  • Chris Froome’un ne pahasına olursa olsun mayoyu korumak ve Paris de sırtında tur atmak için mücadelesi,
  • Bir eski şampiyon Alberto Contador ve ataklarıyla meşhur bir diğer İspanyol Alejandro Valverde’nin kedi fare oyunlarına şahit olduk.
  • Dünün kazananı kesinlikle Nibali ve Quintana olurken kaybeden en mücadeleci pedal da 2012 yılında aynı zirvede zafere pedallayan Pierre Rolland idi.
 • Sarı Mayo hâlâ Chris Froome da, Yeşil Mayo Peter Sagan, Beyaz Mayo Nairo Quintana ve çok çekişmeli bir mücadele sonunda Dağların Kralı bir Fransızın sırtında, Romain Bardet bugün çok çalışmalı!

Bir diğer özet de Cyclist Türkiye Dergisinden:

 

Finişe 59km kala atak yapan, geçen senenin şampiyonu Vincenzo Nibali Tour’un kraliçe etabını kazanarak geri dönüş yaptı….

Posted by Cyclist Türkiye on 24 Temmuz 2015 Cuma

Inside the Peloton

 

Etap hakkında

L’Alpe d’Hüez, bu isim bisiklet severler için adeta değil resmen büyüleyici. 21 firkete / hairpin / kapalı dirsekten oluşan efsanevi Alp d’Hüez tırmanışı Paris de zafer turuna katılmak için geçilmesi gereken en zor sınav.

profile-20

Etabın kısa görünmesine aldanmamak lazım diyeceğim ama sözün bittiği yer 20. etap. Zira artık son kozlar paylaşılacak ve GC kürsüsünün ikinci sırasındaki Kolombiyalı Nairo Quintana tarih yazmak istiyorsa mutlaka ama mutlaka Aple d’Hüez tırmanışında atak yapacak.

Etabın ilk kilometrelerinden itibaren çok tanıdık, birkaç etap öncesinden geçtiğimiz yerlerden yeniden geçeceğiz; buna sebep Galibier Dağ Geçidinde toprak kaymasının olması. Bu yüzden dün geçilen Col de la Croix de Fer dağ geçidinden bu kez farklı noktadan geçilip Allemont ve Bourg -D’oisans vadisine inilip peşinden firketeler – hairpin cenneti Alpe d’Hüez tırmanışı başlayacak.

Etap başlar başlamaz 18. etapta geçilen Saint-Jean-de-Maurienne zirvesinden 25. km’ye dek inilecek ve bir anda Col de la Croix de Fer tırmanılmaya başlayacak. Tırmanış tam 29 km uzunluğunda ve ortalama eğimi aradaki iniş çıkışlar sağ olsun %5.2.

Tırmanışın sonrası 39 km iniş, arada zorlamayacak denli tırmanışlar da yok değil ama o delinip geçilir. Peşinden Turun gözdesi, Sarper Günsal abimizin deyimiyle 21 firketeli güzel kızımız Alpe d’Hüez tırmanılacak. Uzunluk, eğim vs… Alpe d’Hüez’in profili bile nefes kesici, rakamlara boğmak yerine derin derin bakınız:

Alpe d’Huez tam 14 km uzunluğunda ve ortalama eğimi %8.1. Asıl kırıcı olan dönemeçler ve dar yollar ve de tabii ki, çılgınca yarışçıları bekleyen kalabalık!

Artık birilerinin atak yapması, yapar gibi davranmaması gerekiyor; Paris de zafer turu atmak için bu son şans! Froome tamamı ile yenilmez ve Quintana tarih yazmanın peşinde, Nibali dün onurunu korudu ve Contador, acı ama gerçek, artık resmen emekli.

alpe_l

Kaçanlara dün olduğu gibi bugün de etap yok, kaçanların içinden kaçanın ödülü bugün combative olacaktır ki, Dağların Kralı mayosunu sahiplenmek isteyen üç isim var: Romain Barden, Chris Froome ve Joaqin Rodriguez. Hiç olmazsa bu mayo için ataklar görebiliriz.

Madonna del Ghisallo tırmanışçıların yardımcısı olsun.

Etap sonrası

tdf2015_stage20_winner_thibaut_pinot

20. etap için söylenecek tek sözcük var: müthiş!

Alpe d’Huez zirvesinde biten etabı FDJ.fr takımının 25 yaşındaki genç Fransız lideri Thibaut Pinot çok güçlü rakipleri karşısında ataklara cevap vererek ve tırmanışın acısına, zirveyi sağlı sollu kuşatan her ulustan bisiklet severin tezahüratlarına, gurur ve onura tutunarak kazandı.

Son 1 kilometre / Flamme Rouge

Etabın başından sonuna dek hem zafer, hem sarı mayo hem de kürsüde ikincilik, üçüncülük için çalışan Movistar takımı zafer ve sarı mayoyu gelde edemese de kürsüde ikincilik ve üçüncülüğü sağlamlaştırırken biz bisikletseverlere de unutulmaz bir seyir zevki yaşattı. Özellikle de Alejandro Valverde’nin bitmek tükenmeyen atakları, Nairo Quintana’nın adeta tek başına Team SKY ve Chris Froome’a karşı savaşması, takımın kaçış taktikleri, Winner Anacona’nın liderinin bekleyip sırtlaması…

25 July 2015 102nd Tour de France Stage 20 : Modane Valfrejus - Alpe d'Huez ANACONA Winner Andrew (COL) Movistar QUINTANA Nairo Alexander (COL) Movistar, Maillot Blanc, at Alpe d'Huez Photo : Yuzuru SUNADA

Photo : Yuzuru SUNADA

Thibaut Pinot’nun Quintana’nın sadece 17 saniye önünde etap zaferine ulaşması, Ryder Hesjedal ile çalışması, sonra kaçıştaki domestiği Alexandre Geniez ile buluşup etap zaferine devam etmesi…

25 July 2015 102nd Tour de France Stage 20 : Modane Valfrejus - Alpe-d'Huez 1st : PINOT Thibaut (FRA) FDJ Photo : Yuzuru SUNADA

Photo : Yuzuru SUNADA

Etabı anlatmak yetersiz kalıyor son 20 kilometreyi, yani Alpe d’Huez tırmanışı yeterli olacaktır.

Unutulmaz olanlardan bir diğeri de Alpe d’Huez’in 7. virajı, yani Dutch Corner daki muazzam kalabalıktı. Binlerce çığlık, daralan yol, dahası koridorda pedallayan bisikletliler ve dokunan dokunana… Hele bir de Hollandalı LottoNL Jumbo takımından birileri geçmeye görsün ortalık resmen panayır alanına döndü.

Etapta an be an yaşananları Ekşi Sözlük yazarı zeddicus zu l zorander ‘den dinliyoruz.

dananın kuyruğunun koptuğu 20. etap, yani 110.5 km’lik modanel’alpe d’huez etabını thibaut pinot kazandı.

https://twitter.com/…tour/status/624951522242232320

şampiyon chris froome oldu ama quintana çılgın bir atak yaptı. kaybetmiş olabilir ama kazanmış kadar oldu. müthiş bir fark açtı ama önceki etaplarda kaybettiği zamanı telafi edemedi. galiptir bu yolda mağlup.

günün ilk tırmanışı olan ve 54 km kala zirvesinden geçilen kategori dışı col de la croix de fer (29 km uzunluk, 2067 m yükseklik, %5.2 ortalama eğim) tırmanışını ilk sırada geçen alexandre geniez, 25 puan aldı. 50 sn sonra geçen ramunas navardauskas, 20, nicolas edet, 16 puan aldı. 1.10 dk sonra geçen lars bak 14 puan aldı. 60. km’de atak yaparak öne fırlayan ve 2.20 dk sonra zirveden geçen quintana 12, valverde 10 puan alırken, 2.35 dk sonra zirveden geçen froome 8, nibali 6, 2.40 dk sonra ryder hesjedal, 4 ve thibaut pinot, 2 puan aldı.

son 23 km kala alexandre geniez lider. onu 4.10 dk geriden sarı mayo grubu takip ediyor. lars bak ve nicolas edet takip ikilisi 1.38 dk geride. rolland, pinot, plaza molina, hesjedal, anacona gomez, serpa, navardauskas 7’lisi 2.32 dk kadar geride.
https://pbs.twimg.com/…ia/ckw53ypwoaevtla.png:large

yine poposunu açan manyaklar var.
https://pbs.twimg.com/…ia/ckw57liwcaayx5g.jpg:large

15.7 km kala ara sprint kapısından ilk sırada geniez 20 puanı aldı.

14 km kala alexandre genıez, kategori dışı tarihi alpe d’huez (13.8 km uzunluk, 1850 m yükseklik, %8.1 ortalama eğim) tırmanışına başladı. 13.4 km kala takip grubu başladı çıkışa.
https://pbs.twimg.com/…ia/ckw7x5hwoaagitq.png:large

12.9 km kala nibali teknik sorun yaşadı. karma mı?
https://pbs.twimg.com/media/ckw9sbvweaa6_tu.png

movistar hemen öne çıkıp atak yapmaya başladı. etabı almak, sarı mayoyu almak için en baştan tempoyu koymaya başladılar. işte heyecan başlıyor.

12.4 km kala quintana atak yapmaya başladı. porte takip ediyor. froome biraz geride. mathias frank sorun yaşıyor.
https://pbs.twimg.com/media/ckw9osqwsaaow5d.jpg

12 km kala rolland grubu 1 dk kadar geride. quintana bir daha fırladı. porte yine yapıştı.
https://pbs.twimg.com/media/ckw9lfvwsaauof-.png
quintana yine fırladı ama poels yapıştı.

hesjedal atak yapıp takip grubunda öne çıkmaya çalışıyor. pinot takip ediyor. anacona biraz geride. rolland biraz geride kaldı.

bardet, geriye düşmeye başladı.

nibali 50 sn kadar geride.

pinot kaçmaya çalışıyor. hesjedal bırakmıyor.

11 km kala farklar. 30sn, 2.30 dk, 3.12 dk.
https://pbs.twimg.com/…ia/ckw-saewoaanf2s.jpg:large

10 km kala hesjedal atak yaptı. pelotondan valverde fırladı. sky tepki vermedi. froome’un 2 domestiği var.

9.7 km kala nibali sarı mayo grubunu yakaladı gibi.

9.5 km kala pinot/hesjedal 25 sn kadar geride. valverde 2.02 dk geride.

9.4 km kala quintana fırladı ama fazla uzaklaşamadı. contador düşmeye başladı.

froome’un 2 adamı hala düşmedi.

9 km kala pinot hesjedal’ı geriye düşürdü.

quintana, valverde’yi yakaladı, birlikte gidiyor. pinot, lider takım arkadaşı geniez’i yakaladı.

quintana, valverde gidiyor. çok iyi çıkıyorlar. froome’lar halen sakin duruyor.

8.5 km kala hesjedal, geniez ve pinot’u yakaladı.

quintana tempoyu arttırıyor, çok iyi gidiyor. valverde’yi bıraktı anacona’yı aldı quitana. sky 30-40 sn kadar geride.

7.9 km kala geniez geriye düştü. hesjedal/pinot liderliği aldı.

7.3 km kala rydar hesjedal atak yaptı ve öne çıktı. pinot geriye düştü. müthiş.

7.1 km kala quintana froome arasında 25 sn kadar fark var.

7 km kala fark 1.32 dk. quintana etaba gidiyor gibi. froome ne yapacak.

inanılmaz bir kalabalık var.
https://pbs.twimg.com/media/ckxbwzlwoaaus15.jpg

6.4 km kala pinot atak yaptı, hesjedal geriye düştü.

6 km kala quitana 36 sn kadar fark var. froome’un hala 2 dk’lık avantajı var.

anacona çok iyi çalışıyor nairo için.

valverde, sky grubuna takıldı.

dutchcorner deli gibi. froome’un sırtına vura vura öldürecekler adamı.

quintana son 5 km’ye girdi.

4.5 km kala quintana, anacona’yı bırakıp fırladı. çılgın gibi gidiyor. froome’un 35-40 sn kadar önünde.

millet çılgın gibi.

4 km kala fark 54 sn (nairo-froome).

froome yorgun mu? daha yeni 4 km’ye girdiler.

quintana 1.05 dk kadar farkı açtı. hala avantajı var.

quitana 35 sn kadar pinot’un gerisinde. etabı alırsa quintana 10 sn’yeyi alacak. 1.10-1.15 dk diyebiliriz.

quintana, ryder’ı yakalamak üzere.

richier porte, froome’u hala taşıyor.

quintana ryder’ın yanından geçip gitti ama ryder kopmamaya çalışıyor.

quintana, 10 sn bonusu istiyor. farkı 1.15 dakikaya çıkardı.

quintana son 2 km’ye girdi. 26 sn kadar pinot’un gerisinde.

thibaut pinot mu quintana mı?

pinot, son 1 km’ye girdi. quintana bastırdıkça bastırıyor. quintana son km’ye girdi. froome’un 1.25 dk önünde ama yetmeyecek.

froome fırladı. valverde ona yapıştı.

pinot kazandı. quintana 19 sn sonra geçti. 6 bonus saniyeyi aldı. froome, pinot’un 1.37 sonra bitirdi.

alexandre geniez (fdj), günün en savaşçı bisikletçisi oldu.

Etap sıralaması:

FRA 1 PINOT, Thibaut (FDJ)                3:17:21
COL 2 QUINTANA ROJAS, Nairo Alexander (MOVISTAR)     +  18
CAN 3 HESJEDAL, Ryder (CANNONDALE - GARMIN)        +  41
ESP 4 VALVERDE BELMONTE, Alejandro (MOVISTAR)       + 1:38
GBR 5 FROOME, Christopher (SKY)             
FRA 6 ROLLAND, Pierre (EUROPCAR)             + 1:41
AUS 7 PORTE, Richie (SKY)                 + 2:11
COL 8 ANACONA GOMEZ, Winner (MOVISTAR)          + 2:32
NED 9 POELS, Wouter (SKY)                 + 2:50
ESP 10 PLAZA MOLINA, Ruben (LAMPRE - MERIDA)       

TDF2015_stage16_Quintana_vs_Froome

Genel Klasman

GBR 1 FROOME, Christopher (SKY)          81:56:33
COL 2 QUINTANA ROJAS, Nairo Alexander (MOVISTAR)  + 1:12
ESP 3 VALVERDE BELMONTE, Alejandro (MOVISTAR)    + 5:25
ITA 4 NIBALI, Vincenzo (ASTANA)           + 8:36
ESP 5 CONTADOR VELASCO, Alberto (TINKOFF - SAXO)  + 9:48
NED 6 GESINK, Robert (LOTTO NL - JUMBO)       + 10:47
NED 7 MOLLEMA, Bauke (TREK FACTORY RACING)     + 15:14
SUI 8 FRANK, Mathias (IAM CYCLING)         + 15:39
FRA 9 BARDET, Romain (AG2R LA MONDIALE)       + 16:00
FRA 10 ROLLAND, Pierre (EUROPCAR)          + 17:30

Yarın Paris’de zafer turu!

Daha fazlası için:

One comment

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.