Giro d’italia 2024 6. Etap: Viareggio > Rapolano terme, 180 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Sprint trenlerinin yarışmayı unuttuğu günde etap umudunu yitirmeyen kaçışın oldu! Cofidis takımının 28 yaşındaki Fransız pedalı Thomas Benjamin 4 kişilik kaçış grubu içinden son 100 metrede gücünü ortaya koyup kazanmasını bildi.

 

Ultimo Kilometro

 

Pelotonun uyuyr uyanık pedalladığı, genel klasmdan ilk 10’da yer alan takımların kontrolü kontrolü devrettiği sprint trenlerine devretse de kimsenin görevi üstlenmediği günde deniz geride kalıp da Lucca kentine yol almak için Moneglia tepesi aşılınca kaçış bu forsatı değerlendirdi ve 4 kişilik grup, Benjamin Thomas, Michael Valgren, Andrea Pietrobon ve Enzo Paleni omuz omuza pedallamaya başladı.

Pelotonun neredeyse son düzlükte yakalayacağı dörtlüden Ultimo Kilometro geçilir geçilmez atak yapan isim Polti Kometa takımından Andrea Pietrobonun gazı bitiş çizgisine 100 metre kala tükendi ve kendisiyle mücadele edip zorlayan Benjamin Thomas güç de olsa zafere pedalladı!

 

Etabın öne çıkan anları

Le Tour de France 2022 10. Etapta devasa kaçış grubu içinde mücadele edip fırsat bulan ama tamamına erdiremeyip Magnus Cort Nielsene yenilen Benzamin Thomas bu sefer Velominatinin pedalını kırıp zaferle tanıştı; kendisinin ilk büyük tur zaferi!

 

Sıralı tam liste

Genel klasmanda bir değişiklik yok; taşların yarın, cuma ve cumartesi günkü etaplarda oynayacak yerinden.

 

Bugünkü etabı inceleyelim:

Denizden uzaklaşıp iyice içeriye doğru sokulduğumuz etapta Toskana bölgesindeyiz… 180 km uzunluğundaki 6. etap her an her şey olabilir deyiminin canlı kanlı örneği adeta! Zira açılıştaki 70 km dümdüz… Denizden içeriye doğru… Ne zaman ki, Voltera tepesi aşılacak çıkışlı inişli bir profil başlıyor: Deniz dalgasız olmaz vay gülüm türküsü misali peloton bir çıkacak pek inecek…

 

Son 50 km içine serpiştirilen 3 adet Strade Bianche sektörü ise şimdiden olay oldu bile! Le Tour da açılış haftasında bazı bazı Paris-Roubaix sektörleri görmemiz gibi Giro da benzer işlerin izinden gidiyor: Son 10 yıl içinde Strade Bianche yollar birçok kez konuk oldu, renk kattı.

Pogacar daha Giro başlamadan önce verdiği röportajlarında şartlar ne olursa olsun buralarda atak yapacağını söyledi ki, kendisi bu yolların seferisi artık, kazanmışlığı da var tozlu yollarda, şaşırmak atağın geç yapılmasına olur ancak.

İlk pave – tozlu yol neredeyse dümdüz, takip eden ikincisi ise %5 ortalama eğimde 5 km uzunlukta; atak gelecekse burada gelir zaten. Son tozlu yol sektörü ise bitiş çizgisinden 15 km geride. Atak yapılıp da yakalanır, sönümlendirilirse bu Pogacar ya da bir başkası, bitiş çizgisinden hemen önceki kısa (700 mt), sert ve kırıcı (%10 eğim) son tırmanışta yine, yeniden denenecektir.

Cuma ve Cumartesi günleri öncesi bacakların alev alacağı bir gün var karşımızda!

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.