2015 sezonunun unutulmazları: La Pierre Saint-Martin zirvesinden sarı mayoya

Şüphesiz bu seneki Le tour de France’da en çok konuşulan Team SKY’ın güçlü treni ve lideri Chris Froome idi. Zira Team SKY ve Froome o kadar güçlüydü ki ilk dağlık etap sonrası peloton hakimiyeti kabullendi, genel klasman favorileri, Nibali hariç, boyun eğdi. Hakkını yemeyelim Quintana’nın ama o da yetersiz kaldı.

2015, Tour de France, tappa 10 Tarbes - La Pierre Saint Martin, Team Sky 2015, Froome Christopher, La Pierre Saint Martin

Tour de France 2015, 10. Etap: Tarbes – La Pierre Saint Martin (167km), Team Sky 2015, Chris Froome, La Pierre Saint Martin zirvesine son 300mt / Fotoğraf: SteepHill.TV

Yukarıdaki fotoğrafta tek başına 10. etabın, La Pierre Saint Martin zirvesine pedallayan ve 300 metre sonra ellerini açıp zafer pozuyla bitişten geçen kişi Team SKY’ın kaptanı ve yarış lideri Chris Froome’dan başkası değil.

Genel klasman iddialılarının etabı bitirme sıralarına bakalım:

GBR 1 FROOME, Christopher (SKY)              4:22:07
AUS 2 PORTE, Richie (SKY)                 +  59
COL 3 QUINTANA ROJAS, Nairo Alexander (MOVISTAR)      + 1:04
ESP 5 VALVERDE BELMONTE, Alejandro (MOVISTAR)       + 2:01
GBR 6 THOMAS, Geraint (SKY)                
FRA 9 GALLOPIN, Tony (LOTTO SOUDAL)            + 2:22
USA 10 VAN GARDEREN, Tejay (BMC RACING)           + 2:30
ESP 11 CONTADOR VELASCO, Alberto (TINKOFF - SAXO)      + 2:51
NED 17 MOLLEMA, Bauke (TREK FACTORY RACING)         + 4:09
ITA 21 NIBALI, Vincenzo (ASTANA)              + 4:25

Geçen senenin şampiyonu Nibali’nin Froome’dan 4 dakika 25 saniye geride bitirdiği etapta fark yemeyen kimse kalmamış gibi.

Neler olmuştu?

Etabın incelemesini ve sonrasını burada detaylıca ele almıştık. Ancak yine de özet geçelim: Dinlenme gününden sonra Tarbes → La Pierre Saint-Martin arasında pedallanacak 167 km uzunluğundaki 10. etap ile peloton ilk zirve bitişiyle yüzleşiyordu. 143 km boyunca aktif dinlenme modunda pedallayan peloton turun ilk ciddi zirve bitişine doğru tırmanmaya başlayacaktı: Merhaba La Pierre Saint-Martin! Şüphesiz herkesin gözü sarı mayo iddialılarının saklanmayı bırakıp saldırıya geçmesi, atak yapması idi. Ancak beklemeyi sevmeyen biri vardı ki, tüm planları bozdu!

Ortalama %7.4 eğime sahip 15 km uzunluğundaki La Pierre Saint-Martin zirvesi başlar başlamaz elit tırmanışçılardan oluşan bir pelotonun sarı mayo ile arasında sürekli artan eğim ve Chris Froome’dan başkası yoktu.

İspanya sınırında yer alan son tırmanış La Pierre Saint-Martin sonrası genel klasman sıralaması bayağı bir değişecek. Zira Contador, Quintana ve Nibali’nin domestiklerini koruyarak atak yapıp Chris Froome’u yorması ve zaman çalması gerekiyor.

 • Movistar takımının lider ikilisi Nairo Quintana ve Alejandro Valverde için tırmanış başlar başlamaz yükselttiği tempo pelotonu darmadağın ederken önde kalanlar da birer ikişer yakalandı,
 • Etabın bitmesine 11 km kala Talansky, Nibali de eğim yüzünden canı yananlar kervanına katıldı,
 • Giro’dan beri tek başına savaşan Contador ise son 9.5 km’ye tek domestikle girerken,
 • Purito ve Mike Rogers da geriye düşenler arasında…

Vaziyet bu şekilde devam ederken, son 8 km kala Valverde o bilinen ataklarını yapıp ortalığı Quintana için mi kendisi için mi bilinmez kızıştırmaya başlayınca Team SKY’ın ve dahası sakar Froomey’in adeta koruyucu meleği Gerrain Thomas tarafından yakalanıp dizginlendi derken Contador’un da geriye düşmesini fırsat bilen Chris Froome Richie Porte’u da yanına alarak atak yaptı… Hem de nasıl!

tdf2015_stage10_Froomey_gaps_to_Quintana

Öyle ki bir anda etabın bitmesine son 6 km kala başı önünde, gözleri powermeter da yüksek devirde atak yapan Froome’a Quintana cevap bile veremezken amacı sadece iyi bir pozisyonda fazla zaman farkı yemeden tutunmaktı.

Sonrasını izleyen, takip eden herkes biliyor ve Froome yine bir 14 Temmuz günü, La Pierre Saint-Martin zirvesinde en yakın rakibinin 1:04 dakika önünde, Fransızların bayramında kazanıyor!

Sonraki 11 etapta Chris Froome Maillot Jaune – Sarı Mayoyu kimselere kaptırmadığı gibi Team SKY’da takım olarak inanılmaz güçlü bir performans gösterdi, pelotonu domine etti, kimselere göz açtırmadığı gibi düşmekten son derece muzdarip olan kaptanlarını Parise dek korumasını bildiler.

Dipnot: 2014 sezonu malum Team SKY için felaket geçmişti, okumak için: Zirveden Çöküşe: Froome’un Kabus Yılı

3 comments

 • Yine keyifli bir yazi ve yine o ana götürdün bizi 👍

  • Unutulmaz bir andı: çünkü kimse bu kadar erken atak beklemiyordu. Beklesek dahi Chris Froome’dan beklemiyordu, ondan istenen sarı mayo için korumacı bir yarış çıkarması, diğer genel klasman favorilerinin atak yapması idi, ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve Froome atak yapıp Turu kapattı.

 • Contador’dan atak bekliyordunuz sanırım 🙂 Eurosport yorumcularının analiz kalıplarından sıyrılmaya çalışın (Berkem hariç ),özellikle Sarper Bey’in tahlillerine çok bel bağlamayın derim 🙂 İlk dinlenme günü ertesi Froome’un atak yapacağı bekleniyordu aynı 2013’teki gibi.Bu etaptan sonra Contador kazanamıyorsa bari Quintana kazansıncılar kampanyası yapıldı ama oda olmadı ne yazık ki 🙂 Ama bu sene atak yapmayacak şimdiden söyleyeyim ilk dinlenme günü ertesi 🙂

  Site güzel bu arada.Ülkemizde bu spora olan ilginin artması için yaptığınız katkılar için teşekkürler.

  Saygılar..

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.