2015 sezonunun unutulmazları: Nibali is alive!

Geçen senenin TdF şampiyonu Nibali’yi unutmak mümkün mü? Üç büyük turu kazanan 6 isimden sonuncusu Nibali geçen sene hem dört etap kazanmış hem de sarı mayoyu ele geçirdiği andan itibaren bırakmamıştı.

Pek de iyi bir sezon geçirmeyen Nibali’ye açıkçası TdF2015’de dişe diş kana kan bir mücadele içinde geçen 19. etabı kazanmak ilaç gibi gelmişti. Zira geçen sene daha ilk haftada sarı mayoyu sırtına geçiren Nibali’nin 1 sırt numarası ile başladığı TdF2015’de bekleneni verememesi hem İtalyan hem Fransız basınında hayal kırıklığına neden olmuş, zaman kaybetmeden de son şampiyonu iğneleyen, moral bozucu haberler ortaya çıkmıştı.

2015, Tour de France, tappa 19 Saint Jean de Maurienne - La Toussuire, Astana 2015, Nibali Vincenzo, Col du Mollard

2015, Tour de France, 19. Etap: Saint Jean de Maurienne – La Toussuire (138km), Vincenzo Nibali (Astana 2015), Pierre Roland (Team Europcar 2015) Col du Mollard inişi / Fotoğraf: SteepHill.TV

Neler olmuştu?

Öncelikle öncesi… 18 ve 19. etapları saymazsak 4. etapta kendisini gösteren ve genel klasmanda iyi bir yer için saldıran Nibali, Chris Froome’un dinlenme La Pierre Saint-Martin tırmanışında ölümcül darbeyi vurmasından sonra silinip gitmişti. Zira 10. etapta neredeyse 5 dakika fark yemiş ve genel klasman iddiası kalmamış, etap kovalar olmuştu.

138 km ile kısa sayılabilecek 19. etap Alpe d’Hüez dışında turun kraliçe etabı sayılabilirdi. Zira Saint-Jean-de-Maurienne → La Toussuire arasında pedallanan 138 km uzunluğundaki etapta peloton sırasıyla CAT1, HC, CAT2 ve CAT1 sınıfından dört tırmanışı geride bıraktı.

tdf2015_stage19_profile

Etapta akıllarda kalan birçok şey oldu:

  • Pierre Rolland’ın son 15 km’ye dek kaçması
  • 22 km tırmanış, 14 km inişiyle başlı başına bir efsane olan Col de la Croix de Fer,
  • Bitişe 58 km kala Chris Froome’un teknik bir sorun yaşayıp kısa süreliğine de olsa geriye düşmesi,
  • buna karşın Quintana, Valverde, Contador’un Froome’u beklemesi,
  • ancak Nibali’nin fırsatı görüp atak yapması…
  • 14 km uzunluğunda Col de la Croix de Fer inişi
  • ve peşinden 6 km uzunluğundaki Col du Mollard tırmanışı
  • ve peşinden 16 km uzunluğunda bir soluksuz iniş daha
  • derken hiç nefes arası vermeden 17 km uzunluğundaki La Toussuire tırmanışı
  • ve zirveye doğru ataklar, ataklar, ataklar!
2015, Tour de France, tappa 19 Saint Jean de Maurienne - La Toussuire, Team Sky 2015, Movistar 2015, Tinkoff - Saxo 2015, Froome Christopher, Quintana Rojas Nairo Alexander, Contador Alberto, La Toussuire

2015, Tour de France, 19. Etap: Saint Jean de Maurienne – La Toussuire (138km), Chris Froome – Team Sky 2015, Nairo Quintana ve Alejandro Valverde (Movistar 2015), Alberto Contador (Tinkoff – Saxo 2015) La Toussuire zirvesinde Quintana’nın atağının öncesi birbirilerini kollarken.

Atak yapanları, tırmanışta eğimin sertliğine karşın tutunamayanlar, Müthiş kare as: Froome, Contador, Valverde, Quintana ve genel klasman zaman savaşları, Parisi görebilmek için grupetto içinde tutunmaya çalışanlar, Quintana atak yapacak mı, Froome cevap verecek mi…

19. etap Nibali’nin ve genel klasman iddialılarının açıkça savaştığı, dahası 10. etap sonrası üzerlerine çöken ölü toprağını silkelediği bir etap oldu. Bunların hepsi etabın içinde gizli, 90 dakikanızı ayırıp izlemek öğrenmek için yeterli:

“Etabı kazanamasa bile, eğer buradan sonuna kadar denerse, diyecekler ki büyük şampiyonmuş. Yani denedi en azından.” Sarper Günsal, Spor Locası

Her ne kadar bitime 58 km kala Froome’un yaşadığı teknik soruna karşın Nibali’nin Col de Croix de Fer zirvesine 5 km kala atak yapması kimilerince tasvip edilmese de gerçek şu ki Nibali mayo için atak yapmadı. Amacı son şampiyonun ölmediğini göstermek için etap zaferi idi, nitekim başarılı oldu da. 58 km boyunca kendisini amansızca takip eden genel klasmanın ilk 10 pedalına karşın tutunabilmesi ve başaramasa bile yapabileceğini göstermesi açısından müthiş idi! Son kilometrelerde eğimin yumuşamasına rağmen yüzüne yerleşen acı bile tırmanış domestikliğinden bu noktaya gelen bir adamın, Nibali’nin, zaferini adeta taçlandırıyordu!

TDF2015_stage19_foot_of_La Toussuire

Bu atağıyla Nibali bir önceki etapta 7. sırada yer alırken genel klasmanda kendisini iyi yerde, akıllıca atak yapmasının ödülü olarak 4. sıraya kadar çekti ve Parise dek durumunu korudu. Tekrarlayalım: şampiyonlar asla ölmez!

Forza Nibali!

TDF2015_stage19_nibali_attacked

 

 

3 comments

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.