Giro2016 1. Etap: Apeldoorn (NL) → Apeldoorn (NL)

Yaman zirve geçitleri, karla kaplı dağlar, enfes Akdeniz manzarası ve hem güneşin hem kara kışın bir arada yaşandığı bir coğrafyada bisiklet severlerin pembe sevdası Giro d’Italia başlıyor!

Giro2016_posters_2

Hollanda topraklarından başlayıp İtalyanın güneyinden kuzeyine doğru çizilen rotada peloton toplamda 3 gün dinlenecek. Hollanda macerasının biteceği üçüncü gün sonunda yolculuk, aktarma, yerleşme, toparlanma derken dinlenmek gayet normal.

3469 km boyunca Maglia Rosa – Pembe Mayo için mücadele edecek pedallar biri yokuş olmak üzere toplam üç bireysel zamana karşı, yedi dağlık etapla birlikte yine 21 gün boyunca İtalyayı boydan boya, pardon Hollandadan başlayarak, pedallayacak. Bu sırada Akdenizin ışıltısıyla birlikte Alplerin, Dolomitlerin acımasızlığı bizlere eşlik edecek.

 

Etap hakkında 

Büyük turların farklı ülkelerin topraklarında başlayıp ana vatanda devam etmesi alışıldık bir şey, neticede ülke tanıtımı turizm için önemli. İtalyanın pek de yanı başında sayılmayacak Hollandanın Gelderland bölgesi RCS ile duygusal olarak anlaşınca Giro bu sene Apeldoorn kentinde başlıyor. Hatırlatma, Nairo Quintana’nın şampiyon olduğu 2014 yılında Giro, İrlandanın Belfast kentinde başlamıştı; geçtiğimiz sene Alberto Contador’un pembe mayoyu kucakladığı Giro ise ana vatandan başlamıştı. Giro’nun son 14 yılda üçüncü kez Hollanda topraklarında başladığını da ekleyelim… 

T15_MadonnaDC_2_alt

Giro2016 1. Etap: Apeldoorn (ITT) profili

 

9.8km uzunluğundaki zamana karşı etabı kağıt üzerinde düz görünse de dar yollarıyla meşhur Hollanda topraklarında TT bisikletleriyle ilk günden pembe mayoyu giyinmek için verilecek mücadele zor olacak gibi; zira etap şehir için olmasından ötürü birçok sert ve keskin dönüş barındırıyor. Seyir zevkinin yüksek olacağı etapta, geçtiğimiz sene Le Tour de France yine ana vatan dışında, Hollandanın Utrecht kentinde zamana karşı olarak pedallanmış ve yollar seyirci kalabalığından geçilmemişti. Bu sene de benzer görüntüler olacaktır, ama bizim TUR2016 İstanbul ve Konya etaplarında karşıdan karşıya geçen aceleci yurdum insanlarından tabii ki olmayacaktır!

 

T14_Valdobbiadene_plan

Giro2016 1. Etap haritası: düz profil, fazla dönüş

Favori mi? Tabii ki zamana karşısı güçlü olanlar etap zaferi ve ilk günden pembe mayoyu giyinmeyi düşünecektir. Ama asıl önemli olan üç tane bireysel zamana karşı etabının olduğu bu seneki Giro’da geride kalmak istemeyen genel klasman favorilerinin ne yapacağı… Başta Fabian Cancellara olmak üzere Nibali, Valverde, Uran Uran gibi isimlerin zamana karşı yeteneklerinin çok iyi olduğu bilinen bir gerçek, ancak Rafal Majka, Mikel Landa ve tırmanmayı yeni öğrenen Tom Dumoulin’in neler yapacağı merakla bekleniyor. Tamam Dumoulin iyi bir zamana karşı mücadelecisi, bunu Vuelta a Espana’da Fabio Aru önünde görmüştük, geçtiğimiz sene Le Tour’da da görecektik ama evinde yarışıyor olmanın baskısıyla başedemeyip çökmüştü. Bu sene de tekrarlamazsa açılış etabının en güçlü ismi diyebiliriz.

Daha fazlası için:

 

Etap sonrası

1. Etap sonrası pembe mayoya uzanan Tom Dumoulin'i ilk tebrik eden Hollanda kralı oldu.

1. Etap sonrası pembe mayoya uzanan Tom Dumoulin’i ilk tebrik eden Hollanda kralı oldu.

Bireysel zamana karşı mücadelesi olarak pedallanan 9.8km uzunluğundaki Giro d’Italia’nın açılış etabında kazanan isim kendi ülkesinde Tom Dumoulin oldu.

1. Etap sonuçları
NED 1 DUMOULIN, Tom (GIANT - ALPECIN)         11:03
SLO 2 ROGLIC, Primož (LOTTO NL - JUMBO)        
CRC 3 AMADOR BIKKAZAKOVA, Andrey (MOVISTAR)      + 6
SWE 4 LUDVIGSSON, Tobias (GIANT - ALPECIN)       + 8
GER 5 KITTEL, Marcel (ETIXX - QUICK STEP)       + 11
ITA 6 MOSER, Moreno (CANNONDALE)            + 12
LUX 7 JUNGELS, Bob (ETIXX - QUICK STEP)        + 13
SUI 8 CANCELLARA, Fabian (TREK - SEGAFREDO)      + 14
AUT 9 BRANDLE, Matthias (IAM CYCLING)         
SUI 10 DILLIER, Silvan (BMC RACING)           + 16

Nibali, Uran Uran, Matthias Brändle gibi favori isimlerin beklenen mücadeleyi sergileyemedikleri, hatta ilk 10 sıralamasına dahi giremedikleri açılış etabında sprinter pedalların egemenliği vardı. Öyle ki kendilerini ikinci ve üçüncü etaplara saklaması beklenen sprinter pedallar beklenenden de iyi bir zamana karşı mücadelesi sergiledi.

Yarışın öne çıkan anları

 

Hüzün ve gözyaşı... Son Giro'sunda güzel bir başlangıç yapmak isteyen Fabian Cancellara'nın yakasını mide problemleri bir türlü bırakmayınca istediği gibi bir performans gösteremedi. Etabı bitirdikten sonra kendisine bir süre gelemeyen Cancellara çarşamba gününden beri mide rahatsızlığı ve yüksek ateşle mücadele halinde; yine de kendisi toparlanacaktır.

Hüzün ve gözyaşı… Son Giro’sunda güzel bir başlangıç yapmak isteyen Fabian Cancellara’nın yakasını mide problemleri bir türlü bırakmayınca istediği gibi bir performans gösteremedi. Etabı bitirdikten sonra kendisine bir süre gelemeyen Cancellara çarşamba gününden beri mide rahatsızlığı ve yüksek ateşle mücadele halinde; yine de kendisi toparlanacaktır.

Liderliğin birçok kez el değiştirdiği etapta günün sürprizi LottoNL-Jumbo takımının Hollandalı pedalı Primoz Roglic oldu. Ancak Roglic’in sevinci fazla sürmedi, elde ettiği 11’03” zira kendisinden sonra etaba başlayan Dumoulin tarafından milisaniyelerle geçilince ikincilikle yetinmek zorunda kaldı. 

Giro2016_stage1_Tom_Dumoulin

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.