Giro2016 10. Etap: Campi Bisenzio → Sestola, 219 km

Dinlenme gününe dek neler oldu?

9 etap iki de dinlenme günü geride bıraktığımız Giro’da artık dağların eteklerinden zirvelerine doğru mücadele dolu bir yolculuk başlıyor. Torino kentinde pembe mayo ile zafer turu atmak isteyenlerin mücadeleyi daha da sertleştirmesi gerek.

Dokuz gün boyunca Dumoulin’den Kittel’e, sonra yeniden Dumoulin’e geçen mayo, en sonunda 8. etapta Gianluca Brambilla’nın ve takımı Etixx-QuickStep’in akıl dolu kaçışıyla el değiştirdi ve Brambilla 40.5 km uzunluğuyla zaten korkutucu olan, yağışla birlikte iyice zorlaşan bireysel zamana karşı etabında ele geçirdiği pembe mayosunu beklenilenin aksine korumayı başardı. 3 etap zaferi kazanıp da pembe mayoyu ele geçiremeyen Lotto-Soudal takımının oturup bir düşünmesi gerek, oysa Tim Wallens’in etap zaferinde mayoya çok yakındılar, ama şimdilik dağların kralı mayosu ile yetiniyorlar.

Günün hikayesini Brambilla ilk bülük tur etap zaferinde liderlik mayosuna uzanarak yazdı! Zaferi 20 gün önce doğan kızı Asia bebeğe adarken takım arkadaşı Matteo Trentine de teşekkür etmeyi unutmadı.

Dinlenme günü sonrası pembe mayo hâlâ Gianluca Brambilla’nın (Etixx-QuickStep, 2016) sırtında.

Etap hakkında

Campi Bisenzio → Sestola kentleri arasında pedallanacak 10. etap 219 km uzunluğunda. Sestola kentine ulaşmak için tırmanılması gereken Cat1 sınıfı Pian del Falco kesmemiş olacak ki organizatör firma RCS’yi bir tur daha attırıp kentin etrafında Sestola kentine  bir daha tırmanılarak girilmesini istemiş; dahası meskeni dağlar olan genel klasman favorileri için ısınma turu yapmış adeta etap düzenlemesiyle.

T13_Jesolo_plan

10. etap rotası: Sestola kentinde atılacak iki tur bacakları yoracak gibi.

10. etabın inişli çıkışlı profiline bakınca hafiften bir Arden Klasiklerini andırmıyor değil. 219 km boyunca sınıflandırılmış üç adet Cat3 ve sondan bir önce Cat1 tırmanışımız var; aralardaki sınıflandırılmamış irili ufaklı tırmanışları hesaba katmıyoruz, zira Arden Klasiklerini andıran kısım tam da burası. Etap boyunca peloton Rock’n Rolla yapacak desek yanlış olmaz herhalde? 

T15_MadonnaDC_2_alt

10. etapta profil menüsü geride kalan etaplara göre hiç olmazsa zengin: 3 adet Cat3, bir de Cat1 sınıfı tırmanış var.

Etabın asıl kilit noktası 191. km’den itibaren hafif hafif tırmanılarak girilecek Sestola kenti; hemen peşinden Cat1 sınıfındaki Pian del Falco tırmanışı ve takibinde yine Sestola kenti eteklerini iniş, yeniden tırmanış ve zirve bitişi.

T21_Trieste_ukm

10. Etabın son 3 km’si %5 ortalama eğime sahip. Asıl önemli nokta Ultimo Kilometro, yani son 1 kilometrenin hemen öncesi eğimin %7 sınırına dayanması ki, burada gelecek atak zorlayıcı olacaktır. Geç kalmanın telafisi dahi yok!

Genel klasman favorileri etabı tabii ki almak isteyeceklerdir; sonraki iki gün sprint etabı varken kaçışa bırakmazlar etabı, bıraksalar da kendi aralarında 8. etapta Alpe di Poti tırmanışında gördüğümüz gibi ataklar yapıp silkelemeye çalışacaklardır. Bu silkelemeler başarılı olursa Maglia Rosa el değiştirebilir, başarısız olursa mayo hâlâ Etixx-QuickStep takımında kalacaktır, zira Gianluca Brambilla ile takım arkadaşı Bob Jungels arasında sadece 1 saniye fark var.

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.