Giro2016 14. Etap: Alpago → Corvara, 210 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

Etabı Giro’daki laneti süren Team SKY’ın İspanyol pedalı Mikel Nieve kazanırken tırmanışlarda Bob Jungels, Astana ve Nibali’nin bitmek bilmeyen atakları sonrası geriye düşünce sıralamadaki en yakın isim Andrey Amador pembe mayoya uzanmıştı. Günün diğer bir kazananı da, şimdilik, favorilerle birlikte girdiği bitiş çizgisinden ilk sırada geçerek geriye kalan bonus zamanları toplayan Vincenzo Nibali oldu.

 

Etap hakkında

Dün itibariyle asıl Giro başlıyor demiştik, zira artık düz etap yok önümüzde. Bugünkü etapta tırmanışlar daha fazla, daha zor. Ancak yine de bir zirve bitişi karşımızda yok.

Alpago → Corvara arasında pedallanacak 14. etap 210 km uzunluğunda ve sürekli bir tırmanış halinde olacak peloton.

T15_MadonnaDC_2_alt

14. Etap profili: Aslında etabın özeti son derece basit: çık, in, çık, in, çık ve in, çık, in, çık, in, çık ve sprint mücadelesi yap!

 

Profilden anlaşılacağı gibi günün asıl derdi pelotona değil, favorilere; zira pembe mayoya ulaşmak istiyorlarsa bir an olsun zayıf ve yorgun görünmemeliler, yoksa anında silkelemek için ataklar başlayacak demektir. Peloton mu, önümüzdeki etaplar boyunca kendilerinden grupetto olarak bahsedebiliriz. Çünkü asıl mücadele pelotonun önünde genel klasman favorilerinden oluşan elit tırmanışçılar ve domestikleri arasında olacak, geri kalan herkes ara sprint kapılarında puanlar için mücadele edip geriye geçerek zaman sınırına takılmamaya çalışarak etabı bitirmeye odaklanabilir.

S05_Valcava_3D

Günün ilk tırmanışı Passo Pordio: 9250 metre uzunluğunda ve ortalama %7 eğime sahip.

 

Etapta iki adet Cat1, üç adet Cat2 ve bir de Cat3 sınıfı tırmanış bulunuyor. Cat1 sınıfındaki Passo Pordio geçidi zirvesine dek peloton neredeyse 95 km tırmanacak; tamam saf bir tırmanış değil ama düz görünse de irtifa 400 metreden 2239 metreye dek çıkacak. Sonrasında ise minimum irtifa 1300 metre dolaylarında olacak, yani dağ geçitlerinde dolanmaya devam.

T14_S05_Giau_alt

Günün ikinci Cat1 sınıfı tırmanışı ise Passo Giau: 9850 km uzunluğundaki dağ geçidinin ortalama eğimi %9,4!

Etabın önemli bir diğer noktası ise dağların kralı mayosunun ciddi anlamda şekillenmeye başlayacak olması ki bu da Damiano Cunego’yu atak göreceğiz demektir. Günün sınıflandırılmış son tırmanışı Passo Valparola geçidi etekleri ve inişinde dünkü etabın bir kopyasını görebiliriz: favorilerin izin verdiği bir kaçış etaba uzanırken favoriler de birbirlerini silkemeye çalışacaktır.

T14_S06_Valparola

Dağ geçitlerine devam… Valparola eteklerinde ataklar görmek bizi şaşırtmayacaktır.

Kritik nokta Valparola geçidi geçilir geçilmez başlayan ve San Cassiano kasabasına dek süren iniş ve etabın sonuna, Corvarada, uzanan hafif tırmanış ki, burası da Muro del Gatto’ya ev sahipliği yapıyor: %19 ani ve saçma sapan bir eğim!

T03_Arezzo_ukm

%19’luk ani eğimiyle Muro del Gatto Bahar Klasiklerinden fırlamış gibi…

Nibali’ye dikkat diyoruz…

Daha fazlası için:

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.