2016 Sezonunun Unutulmazları: Sagan vs. Froome

Son yıllarda gönülsüzce kabullensek de bir Team SKY klasiği olarak Maillot Jaune – sarı mayo yine adrese teslim, Chris Froome sırtında dinlenme günü geride kalmış, yüzümüz Mont Ventoux zirvesine doğru dönmüşken geçilmesi gereken bir etap daha vardı: Carcassonne → Montpellier kentleri arasında pedallanacak 163 km uzunluğundaki 11. etap kağıt üzerinde tabii ki düz, dümdüz ve kolaydı.

 

Polka Dot mayoyu boş geçmemek adına İki adet Cat4 sınıfı tırmanışı içeren 164 km uzunluğundaki etap dinlenme günü sonrası Mont Ventoux öncesi peloton için aktif dinlenme günü olacak derken işin içine her zaman ki gibi çapraz rüzgarlar karışınca peloton grupettoyu saymazsak ikiye bölündü; aktif dinlenme tam anlamı ile kabusa, rüzgarla mücadeleye döndü. Bitiş çizgisine 75 km kala genel klasman favorilerinin pelotonun önünde takımlarıyla birlikte çabalayım tutunamayanlardan sıyrılmak, etabı zaman farkı yemeden bitirmeye çalışmak, bir birilerini gözetlemek derken peloton çoktan üçe dörde derken en küçük bölenine dek bölünmüştü bile.

 

TDF2016, 11. Etapın bitmesine 12 km kala Peter Saganın kaçışına beklenmedik bir şekilde cevap Chris Froomedan geliyordu. Favorilerden Quintana ise önde olan bitenden habersiz grubun arkasında bir yerde takım arkadaşlarının da uzağında çapraz rüzgarla mücadele ediyor.

 

 

 

 

 

 

Montpellier kentine 12 km kala Peter Sagan’ın takım arkadaşı Maciej Bodnar ile başlattığı zafere kaçış atağına hiç umulmadık bir isim, tabii ki tamamı ile zafere odaklanmış Chris Froome ve takım arkadaşı, yoldaşı Gerrain Thomas, cevap verirken günün ve turun kaybedeni ise Nairo Quintana (Movistar, 2016) idi. Ana grubun arkalarında takım arkadaşlarından oldukça uzak bir yerde olan bitenden habersiz Quintana atağı görüp de cevap verene dek iş işten çoktan geçmişti, artık kazananı ilan etmek için geriye kalan 10 günü  beklemeye gerek yoktu.

 

Sagan’ın atağını yaptığı an: 

 

Sagan mı? Kendisinden dinliyoruz:

“Böyle bir günde kazanmak için plan yapmazsınız, sadece atağınızı yapar ve sürdürürsünüz. Atağı başlattığım zaman sonuna kadar gideceğimi anladım, çünkü fırsatım vardı ve başından beri galibiyeti benim için çalışan arkadaşıma (Maciej Bodnar) bırakacaktım.”

Tek kare üç sevinç: Tour de France 2016, 163 km uzunluğundaki 11. Etabın sonunda usta işi kaçışıyla zafere uzanan isim gökkuşağı mayosuyla artık kazanmayı öğrenen Peter Sagan. Hemen arkasında sarı mayosu ile pelotonun yolunu gözleyen Chris Froome hem etap ikinciliğinden bonus saniye hem de zaman farkı derken en yakın rakibine Mont Ventoux öncesi 12 saniye fark atmanın sevincini yaşıyor. Maciej Bodnar ise görevini yapmanın mutluluğuyla Sagan’ın zaferine ortak oluyor. Neticede sprint çoğunlukla takım işi!

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.