Sezon Açılışı: Tour Down Under 2017

Ölü sezona veda vakti geldi; huzurlarınızda: Tour Down Under!

 

Yol bisikletinde sezon Güney Yarımkürede, Avustralyada Tour Down Under ile açılıyor. Ama önce bayanlar!

 

14-22 Ocak 2017 tarihleri arasında kıtanın Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide şehrinde düzenlenecek olan Tour Down Under ilk önce kadınlar edisyonu ile açılacak. 4 gün sürecek yarış, kısa sayılsa da, toplam 257 km uzunluğunda. Kadınlar edisyonu biter bitmez de 6 etaplı erkekler edisyonu başlıyor. Toplam pedallanacak mesafe tam da bir haftalık turun olması gerektirdiği gibi: 881 km. Bu mesafeye henüz Tour Down Under içinde emekleyen People’s Choice Classic tek günlük yarışı da (51 km) dahil.

 

Uzunlukları, etapları bir kenara bırakacak olursak Tour Down Under’ın hem sezon açılışı hem de uzak kıta Avustralyaya bisikleti sevdirmesi açısından önemi büyük. Zaten yarışın adı da çoğu kez buluşma şeklinde anılıyor ki haksız da sayılmazlar… Avustralya kıtasında yapılmasına karşın kıtanın tamamını dolaşmak yerine dar bir alanda pedallanması insanların yarışı takip etmesini kolaylaştırdığı gibi yarış ortamına girmelerini, dokunmalarını da sağlıyor.

 

Sezon açılışı, çünkü, yeni transferler, yeni bisiklet ve teknolojiler, ilk UCI sıralama puanları, yeni formalar, yeni yüzler, yeni, yeni, yepyeni… Bisikleti sevdirmesi, çünkü yarışın başlangıç ve bitiş noktalarının, dahası parkurun tamamı başkent Adelaide’nin her sokağına temas edecek şekilde planlanmış… Yarışın zamanlamasının okulların tatil dönemine de denk gelmesi de cabası!

 

Tour Down Under’ın tek ciddi tırmanışı Willunga Hill geçen sene Team SKY’ın Kolombiyalısı Sergio Henao ile BMC takımına yeni transfer olan eski takım arkadaşı Richie Porte arasındaki mücadeleye sahne olmuş zafere uzanan isim ev sahibi olmanın avantajını iyi kullanan Avustralyalı Porte olmuştu. / Fotoğraf ise 2014 tarihli yarıştan. Steephill.TV

Sezon açılışı olması haliyle Tour Down Under’a biraz da hiza veriyor: Karşımızda dağlık bir yarış yok, ruhların teslim edildiği dağlık etaplar için ne yazık ki uzak ara takvimimizde Giro d’Italia var… Willunga Hill dışında ciddi bir tırmanışın olmadığı yarış sprinter pedallara hitap ediyor ki, en çok etap zaferine sahip isim de Alman sprinter pedal Andre Greipel.

Eklemeden geçmeyelim yarışta zamana karşı etabı da yok. Bunun nedeni tabii ki lojistik maliyetler, neticede Pro Pelotonu kendi topraklarından, Avrupadan dünyanın öbür ucuna taşıyorsunuz. Üstelik yol bisikleti takımlarının bir Team SKY, Movistar ve devlet destekli Astana değilse öyle büyük bütçeleri yok: Hemen hemen hepsinin birçok sponsoru Türkiye ölçeğinde KOBİ diyebileceğimiz firmalar.

 

Son üç yıldır Avustralyalıların hakimiyetinde geçen Tour Down Under erkekler edisyonunda geçen senenin galibi kıtanın tek WorldTour lisansına sahip takımı Orica-Bike Exchange’den Simon Gerrans olurken etapların tamamını da Avustralyalı pedallar kazanmıştı!

Avustralyalıların tüm etaplara damga vurduğu yarışta genel klasman liderliğine uzanan isim, hem de dördüncü kez, Simon Gerrans oluyordu.

Kadınlar edisyonu ise erkeklerinki kadar bir geçmişe sahip değil, henüz ilk pedal geçen sene dönmüşken egemenlik yine Avustralyalılardaydı, bu sene de pek değişecek gibi değil. Geçen senenin şampiyonu Orica-AIS takımından Katrin Garfoot yine favori, zira takvimlerin de farklı işlediği kıtadaki yarışa ulusal şampiyonluk mayosu ile katılacak.

 

Yazıyı UCI ve organizatör firmaların vefasızlığına değinerek kapatalım: Artık ekranlarda kadınlar yarışlarını, hangi disiplin olursa olsun, da görmek istiyoruz. Tamam, YouTube üzerinden yaptığı canlı yayınlarla UCI biraz suçunu hafifletebilir ama kadınlar yarışlarının öne çıkması, yayınlanması konusunda organizatör firmalara biraz baskı kurabilir. Bu cümlelerden sonra Tour Down Under’ın onca sponsoruna karşın kadınlar edisyonunu canlı izleyemeyeceğimizi, sadece Twitter gibi kanallarda yapılan anlık canlı yayınlara ulaşabileceğimiz bilgisiyle yazıya son verelim.

Tour Down Under 2016 ‘da Kadınlar Edisyonu düzenlendi.

Hoş geldin 2017 sezonu!

Daha fazlası için: 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.