#TdF2017 13. Etap: Saint-Girons → Foix, 101 km

Col de Peyragudes zirvesinde Romain Bardet’in zaferi, Chris Froome’un duvara toslayp geriye düşerek sarı mayoyu kaybetmesi sonrası Bastil Gününde bir dağlık etapla daha devam ediyor Le Tour. Pirenelerin zirvesinde dolanacağımız bu gün sarı mayo Fabio Aru’nun sırtında! 

13. etap profili: Popüler beklentilere kurban giden bir dağlık etap daha! Zira artık zirvede değil düzde biten etaplar moda!

Saint-Girons → Foix arasında pedallanacak 101 km uzunluğundaki 13. etap dağlık bir profile sahip. Toplam üç adet Cat1 tırmanış içeren bu kısacık etapta peloton neredeyse her 30 km’de bir zirve geide bırakıp Le Tour tarihinde üç kez bitiş çizgisine ev sahipliği yağan Foix köyüne sona erecek.

Etabın ortasındaki iki Cat1 tırmanış bayağı kalabalık bir grupettonun habercisi.

100 km uzunluğundaki etabın sadece 51 km’si tırmanış olmasına karşın atakların Mur de Péguère (1375 mt rakım, Cat1 sınıfı, 9.3 km, %8 ortalama eğim) zirvesi ve peşinden Foix köyüne den uzanan 30 km’lik serbest düşüş sonra yapılması, ama öncesinde dün sarı mayoyu ele geçiren Astana ve peşindeki Ag2r La Mondiale, Cannondale-Drapac  ve Quick-Step Floors takımlarının kaçışa son tırmanış ve inişinde istasyon olması için adam sokacaktır.

Team SKY sarı mayoyu koruken… Etapların baştan sona sıkıcı geçmesinin nedeni Team SKY’ın takım halinde atakları engelleyen öldürücü temposu ve domestik nedir, nasıl kullanır dersi vermesi…

Team SKY elbet kaybettiği sarı mayoyu almak isteyecektir; Le Tour tarihinde bugüne dek kaçışa adam soktukları görülmedi; ya pelotonu öldürücü bir tempoyla yoracaklar ya da 20. etaba dek farkı 6 saniyede tutup zamana karşı etabında sarı mayoyu geri alacaklar. Ancak Chris Froome’un fırsatçı kişiliği ortaya çıkıp (tıpkı Le Tour 2016’nın 162.5 km zuunluğundaki Carcassonne › Montpellier arasındaki 11. etabında Peter Sagan ile sprinte kalkması gibi) da 20. etaba dek Astana takımının zayıflığından yararlanabilir de. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.