Alberto Contador’un Vedası

İleride La Vuelta​ a Espana 2017 hepimizin anılarında önce Alberto Contador​’un vedası, sonra Maillot Rojo’yu kim kazanmıştı sorusuyla ile hatırlanacak…

2015 sezonunda Giro-Le Tour dublesi yaparak emekliliğini ilan etmek isteyen tecrübeli İspanyol bu hedefinin sadece ilk ayağını gerçekleştirip kariyerinin kabul edilmiş ikinci Giro d’Italia​ zaferine uzanırken yorgun bacakları kendisini Le Tour’un sadece beşinci basamağına dek taşıyacaktı.

Milanoda dona eren kapanış etabında Alberto Contador pembeler içinde… parmaklarıyla üç yapsa da önceki Giro zaferlerine, 2011 yılı zaferi doping cezası nedeniyle silindi.

Bir sezon daha diyen Contador 2016 sezonu da istediği gibi geçmemiş Le tour’u dinlenme günü öncesi bırakmış, La Vuelta’da ise dördüncü sırada bitirmişti… Birincilik dışındaki dereceleri saymayan ve yarışma tutkusu kalben olan Contador bir sezon daha deneyerek kariyerini sonlandırmak isteyince büyük zaferlere imza attığı bir diğer takımı Trek-Segafredo​ ‘ya geçip emeklilik sezonunu pedallamaya başladı. Giro’yu pas geçip dinlenik bacaklarla doğrudan Fransaya geçen Contador Le Tour’u 9. sırada bitirdimiş, kapanışı İspanyada yapacağını ilan etmişti.

Tom Dumoulin’in yağmur altında pedallanan zirvede muhteşem bir zafere uzandığı etabın henüz ortalarında güneş daha tepedeyken, ilk gün ve sonrasında geçirdiği kazaların da etkisiyle Contador Le Tour’u bırakmak zorunda kalacaktıı.

Ve La Vuelta… Kötü geçen bir ilk hafta sonrası bacakları açılan büyük şampiyon İrlandalı yazar Samuel Backett’in “Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Gene dene, gene yenil. Daha iyi yenil.” sözünü ispatlarcasına dağlarda tek başına mücadele ettiği yollara, pelotona, favorilere karşı sıralamalarda yeniliyor olabilirdi ama denemesi, vazgeçmemesi, saldırıp yeniden denemesiyle bizler için kazanan oluyordu: Galip sayılır bu yolda mağlup!

La Vuelta 2017’de o kadar çok favrori vardı ki, Chris Froome ve mekanize tugayı Team SKY dışında hepsi normal bir şekilde pedallasa genel klasmanın ilk 10 sırasını paylaşırdı. Ancak olağan şüpheli – favori Chris Froome’un çekindiği tek kişi tabii ki Alberto COndator idi. Bunu hem tur öncesi dergilere hem de etaplar boyunca röportajlarında dile getiren Le Tour-La Vuelta fatihi Froome, emekliliğe sönük bir şekilde pedallamak istemeyen Contador’un kendisini zirveden edecek ataklar deneyeceğini, zafere uzanacağını bildiği için sürekli olarak takip ettiği tek teker Condator idi; Nibali, Bardet, Aru, Chaves, Kalderman, Zakarin vs… Onlarla takım arkadaşları mücadele edebilirdi ama tecrübeli İspanyol sadece kendisinindi. Sözü Froome’nun Cyclist dergisinin İngiltere baskısına Aralık 2015’de verdiği röpörtajdan bir cümle ile bitirelim: “Contador emekli olduktan sonra onu özleyeceğim, onunla yarışmak , mücadele etmek büyük bir şans.”

Madrid sokaklarında kendi tek ve büyük şampiyonlarını sevinç ve gözyaşıyla, bir daha dene El Pistolero nidalarıyla bağrına basıp evine misafir eden İspanyollar için tek gerçek Alberto Contador idi, Maillot Rojo kim kazanmış önemsizdi artık.

İspanyol bayrağı ile kapanış etabında son bir kez daha zafer turu atan Contador sevenleriyle emekliliğinin ilk dakikalarını paylaşıyor.

La Vuelta’nın kapanış etabında peloton Madrid sokaklarına girdiğinde geriye geçildi ve Contador bitiş çizgisine uzanan o 1 km’de tek başına pedalladı. Aslında tek başına değil: Günahı ve sevabıyla sevenleriyle, nefret edenleriyle birlikte son 1 km’de yanında kariyerinin en güzel geçidini pedalladı. Bu bir veda olabilir ama sele üzerinde aktif yarışmanın vedası idi. Zira hali hazırda kardeşinin başkanlık ettiği kendi adını taşıyan ve yetenekli ama imkanı olmayan gençlere yol bisikleti sporunu sevdirme başarılı yapma amacındaki vakfıyla ilgilenecek.

Alto de l’Angliru zirvesi La Vuelta’ya ilk kez konuk olduğu 1998 yılından beri bisikletseverlerin gözdesi; eğimi yer yer %25 dolaylarında seyreden bu mistik tırmanışın zirveye uzanan daracık bozuk yolları sürekli sis ve nemle kaplı. Alberto Contador’un 2008 yılındaki ilk La Vuelta şampiyonluğunda büyük bir yere sahip olan Angliru zirvesi parlak kariyerinin de başlangıcına işaret eder. 12. etaba dek altın mayoyu sırtında taşıyan Egoi Martinez’e zirvede 8 dakikaya yakın fark atan Alberto Contador’u 1 dakikanın altında takip edebilen sadece iki isim vardı: Geleceğin bir diğer parlak İspanyol bisikletçileri Alejandro Valverde ve Joaquim Rodriguez… Ve bugün… La Vuetla 2017’de genel klasmanın son mücadele günü 20. etabın zirvesinde tek bir isim var…

Bize sonsuz heyecanlar yaşattığın için teşekkürler El Pistolero! Gracias!

2 comments

  • Çok güzel bir ve duygu yüklü bir yazı amatör bir izleyici olmama rağmen Alberto ile ilgili hisslerime tercüman olmuşsunuz. Aklınıza ve kaleminize sağlık.

    • Mahsus Mahal

      Bu gözler Alberto Contadorun tüm zaferlerini gördü; böyle bir yazı yazılmasa ayıp olurdu reyize!

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.