Giro2020 16. Etap: Udine → San Daniele del Friuli, 229km

Günün kazananı ismen Tao Geoghegan Hart, takım olarak INEOs Grenadiers! Birçok kaybedeni var, buna Maglia Rosa taşıyıcısı João Almeida ve takipçisi rakipleri de dahil ama bir isim var ki kendisi kazansa da tadı ağzında buruk bir tat bıraktı: Wilco Kalderman!

Ultimo kilometro

 

bir ara 6 dakika üzerine çıksa da kaçakların macerası, dağların kralı, yani Maglia Azzurra mayosu için puanlar toplandıktan sonra Team Sunweb öne çıkıp kırbacı vura vura farkı azalattı. Bitişe 11 km kala takım olarak yaptıkları tempo ile birer ikişer yakalasalar da kaçanları ne yazık ki bir türlü silkeleyemediler zafere kenetlenen 25 yaşındaki İngiliz pedal Tao Geoghegan Hartı. Yineleyelim: Cumartesi günü pedallanan bireysel zamana karşı mücadelesinden bayağı zaman kaybeden Nibali, Fulgsang, Majka ve Pozzovivo adeta birer anıtı gibiydiler: Zamana karşı mücadelesinde yetenekli değilsen genel klasmanda şansın yok!

Sona kalan üçlü içinden takımdaşları yenen tabii ki Teo hart!

Kalderman bu dört isme karşı çok iyi mücadele etti ve bugüne de taşıyarak takımının desteği ile hepsini silkeledi, hatta o kadar ki Maglia Rosa sırtında João Almeida bile tempoya ve de Piancavallo tırmanışının sertliğine dayanamayıp geriye düştü…

Etabın öne çıkan anları

 

Açıkgözlü Tao Hart zafere uzanıp takımına beşinci etap galibiyetini armağan ederken payına ikincilik düşen Kalderman da  41 saniye çalarak pedal pedal Maglia Rosaya doğru yolculuğuna devam ediyor.

17. Etap öncesinde bacakları biraz ısıtalım tadında inişi çıkışı bol bir etap var pelotonun önünde 16. Etapla birlikte. Udine → San Daniele del Friuli arasında pedallanacak 229km uzunluğundaki etabın profiline bakınca 400-600 mt rakımdaki dört tepeçiği aşıp bitiş çizgisine ev sahipliği yapan San Dainele Del Friuli kömününe gölgelik eden Monte di Ragona tepesini tam üç kere geçeceğiz. Tabii ki komünü de üç kere dolanacağız: Pelotonu zorlayacak bir tırmanış yok, genel klasmanda ilk 10 içindekiler ve Maglia Rosa güvenli sularda pedallayıp etabı kaçışa bırakabilirler. Zira asıl hesap hâlâ masa da ve Stelvio ve de Colle dell’Angelo öncesi 17. Etapta görülmesi gerekli!

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.