TdF2016 20. Etap: Megève → Morzine, 146 km

Dünkü etapta neler olmuştu?

İyi çocuk Romain Bardet’in kazandığı turun üçüncü ve son kraliçe etabında Mont Blanc dağına uzanan son tırmanış öncesi Domancy inişinde Chris Froome kaza yapmış ve ama hemen toparlanarak bisikletine atlayarak sarı mayonun onuruna yakışır bir şekilde mücadele ederek etabı çok az zaman kaybederek kazanmıştı. Bu zaferiyle birlikte Bardet genel klasmanda ikinci sıraya uzanırken kaza geçiren bir diğer isim Bouke Mollema’da ikinci olarak başladığı günü 10. sırada bitirmişti.

Team SKY doktorlarının bu gece mesaisi sabaha dek sürecek gibi.

Kazadan vücudunun sağ tarafı komple etkilenen Froome bugünkü etapta bayağı zorlanacak.

Etap İncelemesi

Ve sondan bir öncesi… Pariste atılacak zafer turunu saymazsak Chris Froome kendisine en yakın isim, Romain Bardet’e 4 dakika fark atarak sarı mayoyu kazanacak. Ancak bunu kaybetmek de bir mekanik arızaya, bir kazaya bakar ki, dün kıyısından döndü Froome… Bugünkü etapta dünkünden daha beter teknik iniş ve zorlu tırmanışlar içeriyor.

TDF2016 20. Etap rofili: Favoriler artık atak yapın!

TDF2016 20. Etap rofili: Favoriler artık atak yapın!

Kraliçe etaplar açısından bayağı bereketli geçen bu seneki Le Tour’un son dağlık etabı karşımızda. Megève yerel idaresinden başlayıp efsanevi Morzine inişinde sona eren 20. Etap 146 km uzunluğunda. İlk tırmanışın 15. km’de başlayacağı etap Vuelta’da görmeye alışık olduğumuz testere ağızlı etaplar kadar olmasa da hatırı sayılır tırmanışlar içeriyor. Tamam zirvede bitmiyor ama HC sınıfı Col de Joux Plane zırvesi sonrası dehşet bir teknik iniş bizleri bekliyor.

Etabın ilk üç tırmanışında

 • Zirvesinden etabın 21. km’sinde geçilecek Cat2 sınıfı bir tırmanış olan, 6,7 km uzunluğunda, ortalama eğimi %7 Col des Aravis, 
 • Zirvesinden etabın 45,5 km’sinde geçilecek Cat1 sınıfı bir tırmanış olan neredeyse 12 km uzunluğunda, ortalama eğimi %5,8 Col de la Colombière pelotonu 1618 mt rakımdan selamlayacak.
 • Sonrasında ise serbest düşüş misali 500 mt rakıma dek inip bir 17 km ihtiyaç giderme molası verdikten sonra 14 km uzunluğundaki Col de la Ramaz’ın ortalama %7 eğimiyle boğuşacak peloton.
 • TDU2016_stage20_col_de_la_ramaz

  TDF2016 20. Etabın üçüncü tırmanışıyla tanışın: Col de la Ramaz!

 • Ve son tırmanış: 11.6 km uzunluğundaki daracık yollardan ortalama %8,5 eğimle mücadele ederek Col de Joux Plane zirvesine tırmanıp sonrasında zafere kaçış!
  TDU2016_stage20_col_de_joux_Plane

  TDF2016 20. Etap: günün son tırmanışının ödülü ardında gizli

Rafal Majka ve Thomas de Gendt’in kaçış grubuna girip yarışın hem temposunu hem de seyir zevkini arttıracağını baştan söylemek olası. Gerçi Majka farkı bayağı açmış olsa da bir zirvesinde puanların ikiyle çarpıldığı bir HC zirvesi geçileceğini belirtelim. Ancak asıl heyecan verici olan 1691 mt irtifaya konuşlu Col de Joux Plane zirvesinin inişinde, yani İsviçre ve Fransa sınırı arasında kalan Morzine kasabasındaki bitiş çizgisi… Normalde bu etap Le Tour’un ikinci haftası başında olsaydı kaçış için ideal bir etap denilebilirdi ama 13 km uzunluğunda Morzine kasabasında sona eren Col du Ranfolly inişinde favorilerden bir ismin, tıpkı 8. Etapta Chris Froome’un yaptığı gibi sazı eline alması olası, hatta mecbur. Burada yapılacak atak hiç olmazsa sarı mayonun onur ve gruru için yapılmış bir görev olacaktır.

 

Daha fazlası için

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.