#TdF2023 1. Etap: Bilbao > Bilbao, 182 km

Etap İncelemesi

Grand Departtan herkese merhaba!

110. kez pedallanan Fransa Bisiklet Turu bu sene İspanyanın kuzeyinden, Bask Bölgesinden başlıyor. Bilbao kenti Granda Departa ev sahipliği yaparken iki buçuk gün bu bölgede pedallayacak pelotonu zorlu etaplar bekliyor.

Bask Bölgesinin çetinliği ilk günden pelotonu yoracak gibi! Grand Depart bu sefer kolaya kaçmadan, favorilere ciddiyet mesajı verirken hizaya çekiyor: Bilbaodan başlayıp Atlantik Okyanusunun kıyılarından Pirenelerin eteklerinde arayı dolanı yine Bilbaoda sona erecek açılış etabı 182 km uzunluğunda.

Tour de France 2023, 1. Etap Profili ev sahibi Bask toprakları gibi isyankar.

Etap profiline bakınca açılış etaplarının sadelik ve düzlüklerinden eser yok: 2-4 km arası uzunluğa sahip toplamda beş tırmanış etabın tamamına eşit şekilde pay edilmiş… Grand Depart havası anca nötral başlangıçta hissedilecek sonrası da peşpeşe kısa ama sert Bask tırmanışları tempoyu yüksek tutacak.

Favorileri takımlarının pamuklara saracağı bir etap var karşımızda: Zira, tempo yüksek ve  Etabın galibiyetini kaçış ve sprinti kuvvetli pedallara yazabiliriz. Bu eksende geçen sene istediğini bulamayan Giro yorgunu Mathieu van der Poel ve baş rakibi geçen senenin yıldızı Wout van Aert ikilisi büyük favori. Soudal – Quick Step takımının Fransız pedalı, 2019 yılı herkesi umutlandıran, acaba soruları ile tırnak kemirten Julian Alaphilppe, Lidl-TREK takımının Danimarkalı sprinter pedalı Mads Pedersen ve bu tür etapları seven, kollayan Matej Mohoric (Bahrain – Victorious) da olağan şüpheliler.

One comment

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.