#TdF2023 7. Etap: Mont-de-Marsan > Bordeaux, 169,9 km

Cauterets-Cambasque zirvesinde sona eren 6. etapta zaferin adı “ben tek, siz hepiniz” diyerek zafere adeta eğimleri eze biçe pedallayan Tadej Pogacar! UAE Team Emiratesin 24 yaşındaki Sloven pedalı henüz katıldığı 4. Le Tour da 10. etap zaferini kazandı; hedef Cavendish!

 

Tour de France 6. Etabın bitişine 2.8 km kala yaptığı atağı ile rakibi Vİngegaardı silkeleyen Pogacar dün kendisini zayıf görenlere kanatlarımda hâlâ güç var dercesine bitiş çizgisinden geçti.

 

Jumbo-Vismanın hem kaçışta hem pelotonda tempoyu belirleyip ataklarla herkesi silkelediği günün sonunda bir silkelenemeyen olarak Tadej Pogacar Cauterets-Cambasque zirvesinde etap zafere uzanırken, Jonas Vingegaard ise Maillot Jaune sırtına geçirdi.

 

La Flamme Rouge

 

Devasa bir kaçış grubunun yine oluştuğu etabın ilk tırmanışlarını, özellikle Col d’Aspin, Sarı Mayoyu taşıyan BORA – hansgrohe takımının temposuyla geçilirken ne olduysa günün ana yemeği Col du Tourmalet de yine yeniden ortalık karıştı!

 

 

85. kez tırmanılan Col Du Tourmalet zirvesinin son 3 km’sinde Jumbo-Visma kaçışta Wout van Aertin yer almasının rahatlığıyle işaret fişeklerini attı: Wilco Kalderman tempoyu yükseltince Sarı Mayo grubu darmadağın oldu! Dünün kazananı, Sayı Mayoda devam mı edecek yoksa emanetçi mi diye sorduğumuz Jai Hindley geri düştü, peşinden Sepp Kuss devam etti ve geriye sadece Vingegaard, Pogacar kaldı.

 

 

Vingegaard, takım arkadaşı Kussu geride bıraksa da Pogacarı silkeleyelemedi ve ikili kardeş kardeş Tourmalet zirmesini aştı. İnişte Wout van Aert ile buluşan ikili, kaçakları da yakalayıp Cauterets-Cambasque eteklerine dek pedalladı. Özellikle de Pogacar, ikili arkasına yatıp herhangi bir yardımcısı olmaması dezavantajını lehine çevirdi, Cambasque zirvesine dek dinlendi.

 

5 ve 6. etaplardaki insanlık dışı performansı ile Wout van Aert üstü üste iki gün Combative ödülünü kazandı.

 

Wout van Aert, insanlık dışı bir tempo ile zirvenin son 4,6 km’sine dek devam etti; gün boyu kaçış içinde tempoyu sürekli yüksek tutan, dağın inişinden eteğine dek liderini mükellef bir şekilde taşısa da bu noktada tükendi, neredeyse zamanla birlikte kendisi de durdu!

 

 

Ardından atak yapan Vingegaard yine silkeleyemedi Pogacarı! İkili man-o-man zirveye doğru, %10, 12, 13 eğim yokmuşcasına 20 km/s hızla pedallarken Vingegard sürekli ama sürekli yokladı Pogacarı.

 

 

Bitişe 2,8 km kala tam da kalabalığın çılgına döndüğü an Pogacar, terk-i diyar eyleyip Vingegaardın tekerini kendi kaderini etap zaferine doğru çiziverdi pedal pedal! Atağının hızı o kadar yüksekti ki, Vingegaard karşı atakla cevap vermek yerine Froomvari bir şekilde oturarak temposunu korumayı seçse de 200 metrede Pogacar 6 saniye fark yaratmıştı bile.

Vingegaardın 24 saniye önünde etabı kazanan Pogacar, 10 saniye zaman bonusunu da alarak dün kaybettiği 53 saniyeyi 25 saniyeye indirdi.

 

Son 5 km

 

Dünün kazananı Jai Hindleyin sarı mayo emanetçiliği sadece bir etap sürerken, David Gaudu, Egan Bernal ve dün kazançlı çıktın herkes yüksek tempoyla döküldü! Sprinter pedallar ve bakıcılarından oluşan gupettonun 30 dakikanın üzerinde bir sürede tamamlayabildiği etabın sonunda Jasper Philipsen Maillot Vert, yeşil mayosunu, Tadej Pogacar da Maillot Blanc, beyaz mayosunu koruken Jonas Vingegaard da ikinci bitirdiği etabın sonunda Maillot Jaune, sarı mayoda lider. Maillot A Pois, yani dağların kralı mayoda sırt değiştirdi: Nielson Powless mayoya geri döndü.

Sıralı tam liste

 

6. Etabın öne çıkan anları

 

Bugünkü etaba gelecek olursak

Pireneler artık geride kalırken yönümüz şimdilik bereketli topraklar üzerinde, Bordeaux kentine doğru!

Zorlu iki dağlık etap geride kalırken önümüzde uzanan 7. etap pelotonun alev almış bacakları için buz havuzu görevi görecektir.

Tour de France 7. etapla birlikte sprinter pedalları yeniden piste çağırıyoruz.

Yaklaşık 170 km uzunluğunda Mont-de-Marsan > Bordeaux arasında pedallanacak 7. etap dümdüz bir geçiş etabı: Herhangi bir çıkıntısı yok… Üzüm bağlarının, tarlaların, geniş ovaların ve ırmak kenarParisten sonra Le Tour da en çok etap ev sahipliği yapan, tam 57 kez, şarapların diyarı Bordeaux kentindeyiz! 

Le Tour, 2010 yılından beri uğramadığı Bordeaux kentinden bugün affını isteyecektir. En son 2010 yılında Mark Cavendish burada HTC Highroad treninin kuvveti ve gençliğinin rüzgarıyla etap kazanmıştı

Dinlenme günü, 9. etap, öncesi gelen bu düz profildeki etap da peloton sele üzeri aktif dinlenecektir; iki gündür zafer uğruna epistemolojik kopuşlar yapan favorilere yazdığımız etap zaferi pekala iştahı bol bir pedala yazabiliriz.

 

2 comments

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.