Giro d’italia 2024 10. Etap: Pompei > Bocca della Selva, 142 km

9. Etapta neler olmuştu?

Sakin geçen ve son düzlükte toprlu sprint mücadelesi beklenen 9. Etabın sonunda kaçışın yakalanıp pelotona karşı atak çeken Narvarez ikinci etap zaferine pedallayazarken Pogacar karma sprinter pedalların önünde tempo yapıp ortalığı şenlendirmişti.

Ultimo Kilometro

 

Önce pelotonu çekip kaçışı, sonra da Narvarezi yakalatan Pogacar geriye çekilip sprinter pedallar ortaya çıktı ve herkesten güçlü Visma-Lease a Bike takımının gelecek vaadeden sprinter pedalı Olav Kooij etabı kazandı. Sevinen Kooij, üzülen Narvarez olmuştu. 

 

9. etabın öne çıkan anları

 

Sıralı tam liste

 

Bugüne bakalım…

Napolide geçen dinlenme günü sonrası Vezüvün gazabına uğrayan Pompei kentinden başlayan etap kısalığıyla bir dinlenme günü sonrası olabilirmiş ama profilinin şiddetiyle hiç de öyle görünmüyor.

142 km kısalığındaki etabın profili dinlenme günü sonrası için oldukça sert: ilk 60 km için düz ve kendi halinde diyebiliriz, geniş bir alana yayılan Partenio ulusal parkı kıyısından kıyısından pedallayacak peloto; burası ilk kısım. İkinci kısımda Cat2 sınıfı 800 mt rakımlı Compasauro tepesi aşılıp yeniden ovaya 100 mt rakıma inilecek.

Bundan sonrası üçüncü kısım ki, sürekli göklerde arar oldum Mevlam seni diye diye pedallayacak Peloton: Arayışın nihayeti Bocca della Selva zirvesi ki, kendisi istikrarlı bir 18 km oluyor, %5-6 civarı eğimle yükselen. Genel klasman için fark yaratır mı? 8. etapta gördük ki kimse Tadej Pogacarın yanına yaklaşamıyor, 7. Etaptaki TT etabında yutulan tozlar hâlâ bünyede.

 

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.